| anonim_4396 a întrebat:

Becurile led se pot arde? care sunt mai bune?

Răspuns Câştigător
| figarro a răspuns:

LED-urile in sine rezista foarte mult (zeci de mii de ore), insa becurile LED au si parte electronica in ele, care se poate strica. Vezi aici mai multa informatie despre ele - http://www.reduceri.co/becuri-led-2042/

Iti recomand sa cumperi becuri la set, pentru ca au ajuns sa coste sub 15 lei/bucata, deci foarte avantajos. Asa daca ti se strica unu il poti inlocui usor. Oricum tin mai mult ca becurile incandescente si cele economie (CFL).

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si becurile cu led se pot arde. Ideea este ca au o durata de viata foarte mare in comparatie cu alte blocuri. Nu-ti lua un bec ieftin. Eu am luat si s-a stricat imediat. apoi am luat un Philips si este bun si dupa un an. Mai este o problema. Becurile sub 9 W nici in baie nu sunt bune. Nu se vede nimic. Si sa iei cu lumina alba nu calda.

| relian a răspuns:

CREE astea is bune, arata exact ca si un bec clasic si cred nu stiu in RO dar dau garantie 10 ani de cind l-ai cumparat.De ars se pot arde, nu exista bec care sa nu se ardasau mai bine spus nu exista lucru care sa nu aibe sfirsit.

| smart01 a răspuns:

Becurile cu LED nu se ard. Lumina isi pierde intensitatea treptat, pana cand acestea nu mai functioneaza. Daca vrei becuri cu LED bune, trebuie totusi sa scoti din buzunar mai multi bani, pentru ca daca sunt la fel de ieftine ca niste becuri normale...iti dai seama ce calitate pot avea. Eu mi-am cumparat de aici http://lightsmart.ro/ pentru ca ofera si garantie la becuri.

| stmag a răspuns:

Becurile cu led se pot arde in felul urmator:
1. Daca exista fluctuatii pe retea, ele fiind compuse din circuite electrice+ cipuri Led smd [in cele mai multe cazuri]. Sistemul in sine nu prezinta o siguranta pentru supraincarcare de tensiune.
2. In cazul in care modul de utilizare nu este cel mai corespunzator. Becurile au nevoie de o oarecare circulatie a aerului aici daca ne referim la cele obisnuite.
Durata de utilizare a unui bec led poate pornii de la 15000 ore pana la 50.000 ore.
Ti-as putea sugera magazinul http://stmag.ro/, care iti ofera o garantie de 3 ani pentru produse.