| anonim_4396 a întrebat:

Voi credeti ca sunt mai bune becurile economice?

13 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Ca sa scoti mai putini bani din buzunar? Da.

| turist a răspuns:

Au o durata de functionare mai mare si consum mai mic dand aceeasi luminozitate! Si nici pretul nu este exagerat de mare camprativ cu economia pe care o faci folosindu-le!

| c0rn3l1uss a răspuns:

Da...pentru ca sunt economice.

nony
| nony a răspuns:

Normal ca sunt mai bine, au o durata a functionari mult mai mare, consum putin .si emit cam aceiasi cantitate de lumine.
Deci sunt Ok, singur dezavantaj este pretul, cam mare happy

| kathessa a răspuns:

Da, chiar sint.

| AlinutzaRouz a răspuns:

Ar trebuii sa fie mai bune, dar avand in vedere ca traim in romania nu stii la ce sa te astepti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti le recomand cu placere, pentru ca au un consum ff redus de electricitate. Am montat in toata casa si pot sa zic ca se simte le factura. trei luni platesc cate max 15ron si la reesalonare max 50ron. pe langa calc, tv si aer conditionat care ce-i drept nu-i prea dau drumu. in plus sunt ecologice!

| maryana5 a răspuns:

Becurile economice am auzit ca sunt foarte scumpe thinking
insa cred ca fac aceeasi treaba ca becurile normale straight face
e doar o parerewinking
xoxo, mary peace sign

| rey a răspuns:

Nuuu cred... am tras la munca in constructii si pe bani de pe o zi(aproape toti) am luat un bec economic, design frumos, lumina puternica(dar si putin colorata viu) dar cand il sting se face verde.Nu se stinge de tot, probabil din cauza intrerupatorului, poate are scapari si la el se vede deoarece e foarte sensibil.
Acum, mi-am cumparat o Aplica, cu neon(50 lei) si astept cu nerabdare sa o montez, dar nu am timp.

| nuamnuvreau a răspuns:

Da, dar din cauza pretului oamenii prefera sa le ocoleasca.

| cata22 a răspuns:

Becurile economice costa mult insa nu mai faci atata risipa de lumina! oricum mie nu imi plac pentru ca nu lumineaza chiar asa de tare...

| reliever a răspuns:

Un bec economic consuma de 5 ori mai putin ca unul incandescent care ofera aceeasi lumina si are durata de viata de 4 ori mai mare. Dar unul de calitate este de 15 ori mai scump. S-o demonstrat ca ledurile consuma foarte putin si au o durata de 100.000 ore ( 11.5 ani ). nerd

| diego82 a răspuns:

DA. Sunt mai bune. Eu unul le folosesc. Insa e o problema cand le folosesti impreuna cu un intrerupator cu led. Se aprind regulat pentru o fractiune de secunda chiar si atunci cand intrerupatorul este pe pozitia inchis!