| AvalohAlyn a întrebat:

Brad natural sau artificial? Care credeti ca sunt avantajele si dezavantajele ambelor feluri de brazi? Voi de care aveti?

12 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Eu am brad ertificial
avantaje:nu trebuie cumparat in fiecare an altul.
nu lasa mizerie
dezavantaje:nu miroase ca bradul natural

| costyn162 a răspuns:

Eu am de cativa ani brad artificial. Dar categoric sunt de partea bradului natural. De ce:
1. forma bradului este mult mai naturala
2. mirosul de brad te introduce in spiritul sarbatorilor
Dezavantajul poate fii faptul ca nu tine foarte mult si dupa cateva zile incepe sa ii cada frunzele...

| Alynutzaaa a răspuns:

Brad Natural
Avantaje :
-mirosul naturii in mijlocul iernii, mireasma acestora nu poate fi inlocuita de niciun parfum artificial

Dezavantaje :
-la caldura acele bradului se vor scutura dupa un anumit timp
-nu va tine doar cateva saptamani dupa care nu vei avea alta solutie decat sa-l arunci sau sa-l folosesti drept lemne de foc (pacat pentru paduri )

Bradul Artificial
Avantaje :
-poti alege sa fie cat de des vrei tu si de asemenea cat de mare sau mic
-nu vei avea de curatat acele bradului dupa sarbatori
-nu vrei fi nevoit sa-l schimbi in fiecare an, in aproximativ 5-10 ani ai putea fi nevoit sa-l schimbi deoarece e posibil sa`si mai piarda luciul
-daca bradul natural in timp isi va lasa crengutzele jos, cel artificial v-a arata bine in permanentza

Dezavantaje :
-ii trebuie 200 de ani pentru a se degrada, pe cand unuia natural ii ia numai un an
-chiar si prin reciclarea lor brazii artificiali degaja gaze cancerigene

De aceea eu ti-as putea recomanda un brad in ghiveci!
-nu vei fi nevoit sa fixezi nici talpa bradului, nici sa privesti cu tristetze cand este aruncat
-pentru a masca ghiveciul poti sa-l imbraci intr-o panza rosie (culoare specifica Craciunului )
-la sfarsitul lunii februarie, cand gerul s`a mai domolit poti sa-l plantezi si sa-ti amintesti cu drag tot timpul anului de sarbatoarea de Craciun!

Succes si Sarbatori Fericite!

| CapitanuSemafor a răspuns:

Eu am 4 brazi artificiali! Nu am luat niciodata unul natural. Avand in vedere ca: cle artificial il cumperi o data si il tii o viata, are crengile mult mai bogate si mult mai puternice, astfel poate sa tina orice fel de glob. Desigur, cel natural miroase frumos, dar e cam singurul avantaj

| Maryabaii a răspuns:

Bradul natural da miros de brad in casa si simti ca e Craciun dar face mizerie, costa mult, are crengi putine si cu natura cum ramane?
Bradul artificial nu miroase a brad.Arata foarte bine impodobit in 2 culori (nu arata bine cu 10 culori). Il ai pentru o viata intreaga pentru ca rezista. Dupa el nu trebuie sa faci curatenie generala pentru ca nu se scutura. E eco.
Eu nu prea simt mirosul de brad si imi place mai mult cel artificial (arata mai bine)

| Crissu_9853 a răspuns:

Natural! E placut sa i simti mirosul.
Dezavantaje?thinking Hm. nu cred ca sunt!
E bine si cu cei artificiali pentru ca nah, nu trebuie sa iti faci griji in fiecare an pentru brad. cand tu ai deja unul ( deoarece cei artificiali rezista mult timp). Parerea mea!

| andreiutza_3143 a răspuns:

Bradul natural. Motivele :

1. te introduce in spiritul Craciunului,
2. mirosul si verdeata lui proaspata te invioreaza.
Avantaje/Dezavantajehmm...nu m-am gandit niciodata la asta. am un sfat pentru tine : Nu-ti lua brad artificial indiferent daca e bun sau nu, pentru ca atunci nu o sa mai ai in tine spiritul Craciunului.

| Funditsa a răspuns:

Eu toti anii am avut natural
Acum am artificial. Ideea mea big grin si e mai buna. Stii dc?
naturalu trebuie sa il caaari, avem crizawinking, distrugem natura, miroase a brad(dar daca vrei iti iei artificial si iei o crenguta, sau spray cu miros de bradwinking ), cureti dupa el pana mori, o sa cada din el ohooo;
artificial: il scoti din cutie, il montezi, mai cad tepi dar nu se compara cu ala natural(cad doar daca il misti), nu mai omori padurea;

| ancu_6221 a răspuns:

Brad artificial iar daca vrei sa ai si mirosul acela de brad natural poti lua cateva crengute de brad ca si decoratiuni in casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avantajele bradului artificial sunt in primul rand ca nu se usuca si nu face mizerie, fiind o investitie pe termen lung(in unele cazuri poate fi chiar mai ieftin si mai aratos decat unul natural). Principalul avantaj al bradului natural este mirosul placut si proaspat.Eu una prefer bradul artificial(+cateva crengute de brad natural, pentru miros). O alta solutie foarte buna(dar mai costisitoare)mi se pare bradul in ghiveci. Daca am opta cu totii pentru una dintre aceste doua solutii, am salva multi brazi de la taiere.

| babydolldeea a răspuns:

Eu am brad artificial paiiii...
la bradul natural avantajul este ca da un miros frumos iar dezavantajele sunt faptul ca ii cad spini verzi si ai mai mult de curatat dupa el si cand e sa il arunci e mai greu si la anul iar trebuie sa dai niste bani pe alt brad
la bradul artificial poti sa il iei de culoare alb sau verde cu luminite sau fara gata inpodobit sau simplu nu face mizerie e usor de asamblat e ecologic il ai pe o perioada de minim 5 ani daca nu mai bine de 5 ani il iei la ce inaltime vrei si faci economie pentru urmatorii ani
am vazut acum ca brazi naturali sunt la fel la pret ca cei artificiali 1 mil sau 2 mil lei vechi

| diia_3959 a răspuns:

Eu am artificial si mi se pare mai avantajos deoarece l-ai cumparat o data si il ai mai multi ani pe cand cel natural trebuie cumparat anual, iar unii vor spune ca lor le place mirosul acela de brad verde, ai putea pune cateva crengute de brad natural sau sa il dai cu sprei cu aroma de brad[este sprei special