| etudor a întrebat:

Bun gasit dragii mei! Azi am si eu o intrebare la care va rog, cine stie sa-mi dea un raspuns cat mai repede, va rog.
Vreau sa stropesc piersicii si rosiile cu zeama bordeleza. Am cumparat piatra vanata -50 grame,
. Vanzatorul mi-a zis sa o dizolv in 10 litri de apa si sa o amestec cu lapte de var. EU am facut 8 litri lapte de var si l-am strecurat prin sita cu ciorap de naylon si in 2 litri de apa am dizolvat cele 50 gr. de piatra vanata si apoi le-am amestecat. AM acoperit galeata si m-am grabit sa va cer sfatul! e bine sa stropesc rosiile cu aceasta solutie?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Da este bine, zeama bordeleza combate bolile si la rosii, la a doua stropire peste 15-20 zile folositi 100g de piatra vanata la 10l lapte de var. Dupa preparare nu se tine mai mult de o zi. Este bine sa stropiti si pamantul din jurul plantelor.
@Vancea nu te baga unde nu cunosti.

4 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Revin cu un amanunt care am uitat sa vil spun, piersici nu se stropesc in tampul vegetatiei zeama bordeleza, se stropeste numai in luna februarie doar cu piatra vanata pentru combaterea microbiana din scoarta pomului. Va recomand pentru piersic acum sa stropiti preventiv pentru basicarea frunzelor (apare in acesta perioada)Dithane M45 0,2%, Score 250E, 0, 2% iar daca apare si paduchi de frunze va recomand Decis 2, 5 EC -0, 03%

| necdannec a răspuns:

AM mai auzit de tehnica asta dar nu am utilizat niciodata, probabil am papat legume ( din comert) stropite cu piatra vanata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu va sfatuiesc sa stropiti rosiile cu piatra vinata; le veti arde. Piatra vinata este folosita exclusiv pentru stropitul vitei de vie si mai rar la pomii fructiferi.Adica,dupa stropire, planta necesita perioada fff lunga pentru a fi spalata(dezintoxicata), nu esta cazul rosiilor.Numai bine.

| geo1270 a răspuns:

Buna,
parerea mea e ca e ok,