| etudor a întrebat:

BUN GASIT; PRIETENI! AM O INTREBARE PENTRU CINE VREA SA MA AJUTE:VREAu sa infiintez in gradina casei 20 de randuri cu capsuni dar vreau sa folosesc folie neagraca sa scap de imburuienarea si rapida si masiva ce se face pana LA RECOLTARE.sie cineva SA-MI DEA SFATURI/RELATII cum sa procedez sau daca stie un link unde sa caut ...va ROG MULT.Am butasi in gradina mea dintr-un soi bun ce rodesc continuu si s-au inmultit f.mult in 2 ani.Va multumesc cu anticipatie. Elena

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Nu se pune folie pe toata suprafata ci doar pe rindul de capsun.Plantele au nevoie si de ventilatie la nivelul solului si folia va face ca umezeala excesiva ce se aduna sub ea sa duca la aparitia de mucegaiuri si alte boli care vor ataca si plantele.Deci poti face biloane, adica asa mici digulete peste care vei aseza folie indiferent de care acolo buruienile nu vor mai creste, dar folia nu se pune cu acest scop ci pentru a evita alte probleme la apiritia fructelor.Printre altele folia asa cum ai spus nu mai da voia la buruieni sa rasara, ori sa creasca.Intre acele biloane se pune paie, sau se lasa asa si se mentine curat de buruieni.Tu ai stoloni la tine deci casuni care se inmultesc prin stoloni, adica planta face mici lastari care cresc, se intind pe sol si din loc in loc prind radacini si asa mai departe pina impinzeste tot locul.Sint si capsuni care nu fac stoloni, sint anuale, adica in fiecare an trebuie sa le coti sa le arunci si sa plantezi altele.Ce ai tu trebuie sa faci si taierea acelor stoloni cind apar pentru ca consuma resursele plantei in loc sa mearga la fructe, asta daca vrei sa obtii fructe de calitate.Deci asa in mare cam despre asta e vorba.Nu se pune folie pe intreaga suprafata.Pe bilon cum am spus se pune pentru ca in mod normal plantatiile de capsuni se iriga si prin aspersie, sau au si acest sistem care asigura in aer o anumita umiditate necesara.Plantatiile mari comerciale au irigatie prin picurare sau alte metode la sol, dar si prin aspersie cum am spus.Atunc cind irigi prin asperisie picaturile de apa lovesc solul daca nu ar avea folie si pamintul sare pe plante pe fructe etc, fapt ce duce la aparitia unor boli, muradarire fructelor etc.Cam asta era rolul foliei initial plus ca inabusa vegetatia ierboasa nedorita.Bafta