Întrebare recomandată | georgiakiss a întrebat:

Buna am 14 ani si nu stiu cum sa imi decorez camera mea. Imi dati niste sfaturi va rog. (niste imagini ) mersi wave

Răspuns Câştigător
| Perversul69 a răspuns:

Daca esti satul/a de aspectul camerei tale deoarece arata la fel ca a oricarei alte persoane, urmeaza "instructiunile" de mai jos:
Pasi:
Curata-ti camera. Arunca lucrurile de care nu ai nevoie si care nu iti plac sau pune-le deoparte.
De unde as putea incepe? Tu decizi. Isi doresti ca dormitorul tau sa aiba o tema? Sau nu este neaparat? Iar daca da, ce fel de tema? Sa fie doar pe baza de culori sau, de exemplu, cai, masini sau desene, etc?
Nu cumpara nimic deocamdata. Se poate sa ai deja tone de lucruri pe care sa le folosesti.
Daca nu esti hotarat, poti sa folosesti mini teme. De exemplu, poti sa-i dedici unei parti (cea care contine biroul) o imagine cu marea, iar celeilalte o imagine cu Orientul.
Daca ai poze, dar nu si rama pentru ele, poti face un colaj pe un carton si sa-l agati acolo unde vrei. De asemenea, poti lipi diverse abtibilduri pe perete sau pe birou (masa de lucru), insa ai grija sa nu exagerezi.
Poti sa agati diverse obiecte de tavan, cu ajutorul unui adult, bineinteles. Eu imi doresc de foarte mult timp sa-mi construiesc o perdea din margele transparente albe si unele negre, mate. Sper sa reusesc in curand.
Personalizeaza-ti patul. Asta depinde de parintii tai, daca vor fi de acord ca tu sa colorezi si/sau sa scrii pe lenjeria de pat. Tine de tine sa ii convingi. Si daca ai primit biletul de voie, atunci poti scrie versurile preferate, numele celor mai buni prieteni, mesaje frumoase, incurajari, poti desena happy faces, desenele favorite (suna copilaresc, dar nu-ti dai seama cat de mult te pot bine-dispune), etc.
Fa rost/ cumpara vopsea (cat de colorata vrei tu sa fie) si picteaza. Nu trebuie sa fii extraordinar, tot ce conteaza este ca tu esti creatorul. Foloseste-ti toate simturile, nu are de ce sa iasa rau. Fii mandru! La sfarsit, daca vrei, semneaza-te intr-un colt.
Poti cumpara/ taia bucati de oglinda de diverse forme (rotunde, patrate, triunghiulare..ai inteles ideea) si lipeste-le in diferite unghiuri si locuri ale camerei. Incaperea va parea mai mare, mai vesela sau ca un labirint. Va fi mai distractiva.
Coloreaza-ti agatatoarele de la dulap in diverse culori florale. Este din nou alegerea ta cum o faci.
Agata-ti diverse afise pe usa de intrare in camera precum: ATENTIE, ACCES INTERZIS, HAOS..etc.
Lipeste afise cu fraze comice sau citate preferate. Daca te afli inaintea unui examen poti sa pui niste biletele cu materia pe care trebuie sa o inveti. Fara sa vrei o sa-ti mai arunci cate un ochi pe acolo.
Poti sa-ti cosi lenjeria de pat (in special pernele) cu tot felul de mesaje. Mi-a venit ideea de la mama, deoarece am vazut de curand prosopul pe care l-am pastrat de la gradinita si pe care este inscriptionat numele meu. Va dura destul de mult, dar merita.
Nu trebuie sa urmezi toti pasii, doar pe aceia care se potrivesc caracterului tau si pentru a nu aglomera prea mult camera. Tine minte: ce e prea mult strica!
Sau incearca aici:
http://www.ele.ro/......sesti-1703
Sau aici:
http://www.casamea.ro/......implu-8972
Sau aici:
http://www.incasa.ro/Redecoreaza_ti_dormitorul_rapid_5273_588_1.html
Sper ca te-am ajutat. :D
Succes

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Www.picturadecorativablogspot.com
Sper sa iti placa ceva de pe acolo.

| relian a răspuns:

Pai daca ai 14 ani si nu te pricepi uite cetreb sa faci.In camera ta lasi doar un pat unde dormi, daca este foarte mare poti lasa si alte doua fotoliisi o masa de lucru si in rest nimci absolut.Cu cit ai mai mult spatiu liber cu atit te vei simti maibine, mai confortabil.Pe pereti poti pune ce doresti, tablouri, postere etc cite vrei si unde vrei chiar si pe tavan.Bine asta daca te lasa parintii sa lipesti sau cum le prinzi tu.Ce taboluri sau postere nu stiu ia si tu ce-ti place tie, fiecare cu ce gusturi are.Mie asa imi place sa am camera cit mai goala, doar cu ce am nevoie, nu sa ma impiedic de toate chestiile inutile.Dar in general sa folosesti culori care sa nu iti oboseasca ochii.

| Mihaela1964 a răspuns:

Poate te inspira ceva de aici:
https://www.google.ro/......ps?/search

| MihaelaMiikii a răspuns:

Poti sa iti decorezi camera dupa bunul tau plac happy ce iti plae mai mult, postere, sa iti faci peretii in culoriile preferateehappy eu aveam o nebunie cu albastru si aveam camera albastralaughing

| Perversul69 a răspuns:

Salut.Cum adica imagini?
Portrete sau ce?

| georgiakiss explică (pentru Perversul69):

Pai niste imagini cu niste camere, niste idei. mersi :*

| ancutzaloveeuanculove12345 a răspuns (pentru Perversul69):

Ai copiat de pe alt site!

| Perversul69 a răspuns (pentru georgiakiss):

Daca esti satul/a de aspectul camerei tale deoarece arata la fel ca a oricarei alte persoane, urmeaza "instructiunile" de mai jos:
Pasi:
Curata-ti camera. Arunca lucrurile de care nu ai nevoie si care nu iti plac sau pune-le deoparte.
De unde as putea incepe? Tu decizi. Isi doresti ca dormitorul tau sa aiba o tema? Sau nu este neaparat? Iar daca da, ce fel de tema? Sa fie doar pe baza de culori sau, de exemplu, cai, masini sau desene, etc?
Nu cumpara nimic deocamdata. Se poate sa ai deja tone de lucruri pe care sa le folosesti.
Daca nu esti hotarat, poti sa folosesti mini teme. De exemplu, poti sa-i dedici unei parti (cea care contine biroul) o imagine cu marea, iar celeilalte o imagine cu Orientul.
Daca ai poze, dar nu si rama pentru ele, poti face un colaj pe un carton si sa-l agati acolo unde vrei. De asemenea, poti lipi diverse abtibilduri pe perete sau pe birou (masa de lucru), insa ai grija sa nu exagerezi.
Poti sa agati diverse obiecte de tavan, cu ajutorul unui adult, bineinteles. Eu imi doresc de foarte mult timp sa-mi construiesc o perdea din margele transparente albe si unele negre, mate. Sper sa reusesc in curand.
Personalizeaza-ti patul. Asta depinde de parintii tai, daca vor fi de acord ca tu sa colorezi si/sau sa scrii pe lenjeria de pat. Tine de tine sa ii convingi. Si daca ai primit biletul de voie, atunci poti scrie versurile preferate, numele celor mai buni prieteni, mesaje frumoase, incurajari, poti desena happy faces, desenele favorite (suna copilaresc, dar nu-ti dai seama cat de mult te pot bine-dispune), etc.
Fa rost/ cumpara vopsea (cat de colorata vrei tu sa fie) si picteaza. Nu trebuie sa fii extraordinar, tot ce conteaza este ca tu esti creatorul. Foloseste-ti toate simturile, nu are de ce sa iasa rau. Fii mandru! La sfarsit, daca vrei, semneaza-te intr-un colt.
Poti cumpara/ taia bucati de oglinda de diverse forme (rotunde, patrate, triunghiulare..ai inteles ideea) si lipeste-le in diferite unghiuri si locuri ale camerei. Incaperea va parea mai mare, mai vesela sau ca un labirint. Va fi mai distractiva.
Coloreaza-ti agatatoarele de la dulap in diverse culori florale. Este din nou alegerea ta cum o faci.
Agata-ti diverse afise pe usa de intrare in camera precum: ATENTIE, ACCES INTERZIS, HAOS..etc.
Lipeste afise cu fraze comice sau citate preferate. Daca te afli inaintea unui examen poti sa pui niste biletele cu materia pe care trebuie sa o inveti. Fara sa vrei o sa-ti mai arunci cate un ochi pe acolo.
Poti sa-ti cosi lenjeria de pat (in special pernele) cu tot felul de mesaje. Mi-a venit ideea de la mama, deoarece am vazut de curand prosopul pe care l-am pastrat de la gradinita si pe care este inscriptionat numele meu. Va dura destul de mult, dar merita.
Nu trebuie sa urmezi toti pasii, doar pe aceia care se potrivesc caracterului tau si pentru a nu aglomera prea mult camera. Tine minte: ce e prea mult strica!
Sau incearca aici:
http://www.ele.ro/......sesti-1703
Sau aici:
http://www.casamea.ro/......implu-8972
Sau aici:
http://www.incasa.ro/Redecoreaza_ti_dormitorul_rapid_5273_588_1.html
Sper ca te-am ajutat. :D
Succes

| PappaBear a răspuns:

Nu trebuie sa faci lucruri mari, cu putina creativitate camera ta va arata complet diferit. Iata cateva sfaturi: schimba pozitia mobilierului din, roaga-ti parintii sau prietenii sa te ajute sa o zugravesti intr-o culoare diferita, sau cere ajutor pentru a monta cateva spoturi in puncte cheie ale camerei (un iluminat inspirat va crea o ambianta deosebita).
http://lightsmart.ro/spoturi-led