| anonim_4396 a întrebat:

Am o floare in ghiveci si pamantul de deasupra a inceput sa mucegaiasca. Probabil am udat-o prea mult. Ce sa fac? Trebuie schimbat tot pamantul neaparat? Daca nu se mai prinde la loc? E o floare mare si nu as vrea sa se usuce. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| stejara2 a răspuns:

In primul rand cumpara pamant de flori, apoi da deoparte pamantul de deasupra, pune din cel cumparat, uda doar un pic cat sa se aseze pamantul si ai grija pe viitor sa nu o mai uzi asa des!, daca cumva, e mai in adacime mucegaiul, atunci trebuie sa ai un alt ghiveci nou, pune alt pamant nou, si transplanteaza floarea fara a-i lua tot pamantul de pe radacini! Succes!

11 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Da pamantul mucegait putin intr-o parte si baga un bat incet cat mai adanc - dupa ce il scoti miroase batul - asa vei vedea daca tot pamantul este afectat sau doar deasupra

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pamintul a mucegait numai deasupra; nu face greseala sa schimbi tot pamintul.Curata ce este mucegait.In magazine se gaseste ingrasamint lichid, care ajuta foarte mult pamintul. Daca este necesar, poti doar completa diferenta de pamint.Numai bine.

| Ramo80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos!

| anonim_4396 explică (pentru Ramo80):

Am omis sa iti spun ca poti schimba pina la jumatate din pamint,cu atentie sa nu rupi prea mult radacina,nu va afecta floarea. Daca erai mai aproape de mine, i-ti dadeam un trandafir japonez, am 2 foate mari, cit jumate de sufragerie.Am vrut sa iti scriu prin mesaj, dar am vazut ca ai restrictii.Mult noroc.

| Ramo80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi frumos oricum!

| anonim_4396 explică (pentru Ramo80):

Imi place cum gindesti, restul tu hotarasti.Mult noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Frumusete,La multi ani, surorii tale.Sanatate multa, mult noroc si numai bucurii. Dumnezeu sa va ajute.

| Ramo80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos! La fel si tie!

Răspuns utilizator avertizat
| cotcodac4 a răspuns:

Fata ia si schimbai pamantul. gasesti la moll

| dragos1294 a răspuns:

Ai pus prea multa apa, lasa vreo zi, doua, sa se usuce putin pamantul, pamantul mucezit de deasupra, poti sa il cureti, sa il iei din ghiveci