| Cat a întrebat:

Salutare!

Am 2 trandafiri in ghiveci care in ultima perioada nu o duc prea bine. Frunzele de la baza au inceput sa se ingalbeneasca, sa se usuce si sa cada.
I-am mutat de la geam, sa nu ii bata soarele direct, dar n-am rezolvat nimic asa. Apa au cat le trebuie, pamantul e ok, dar eu nu stiu ce sa le mai fac.
Aveti vreun sfat pentru mine?

Răspuns Câştigător
| Alina1Y a răspuns:

Acelasi lucru am patit si eu, am fost la o florarie si am intrebat si doamnele de acolo mi-au spus sa schimb pamantul din ghiveci(asta prin martie) si si-a revenit.intreba si tu daca il poti schimba in aceasta perioada...dar ai grija trandafirii iubesc apa dar si foarte multa le dauneaza...si in primul rand trebuie sa aiba foarte mult aer.bafta

8 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Daca varfurile sunt ok, cu lastari nu-ti fa probleme! Primavara chiar se tund si daca nu ai facut asta, se regenereaza singuri!

| Cat explică (pentru fabiola):

Buna, Fabiola!

I-am cumparat undeva in martie, dar erau foarte mici, asa ca nu i-am tuns. Nu-mi pare ca varfurile sunt ok, cu lastari... Sper sa se faca bine, totusi.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Poate i-ai udat prea mult sau i-ai tinut intr-un loc inabusit.
O zi buna!

| Cat explică:

Ce ma intereseaza e ce pot face ca sa ma asigur ca nu le vor cadea toate frunzele si nu vor muri.

| Cat explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

| Kiddiz a răspuns:

Paii. happy trebuia sa.l lasi la geam pentru ca le face bine soarele. darr daca frunzele de la basza au inceput sa se ingalbeneasca cred ca nu o maii ducc. asa bine. happy dar sfatul este! fi mereu cu ochi p ei. si incearca sa nu-i mai uzi de mutel ori

| Cat explică (pentru Kiddiz):

Sunt in continuare intr-un loc foarte luminos, doar ca nu mai stau pe pervazul ferestrei.

| Alina1Y a răspuns:

Acelasi lucru l-am patit si eu....nu te speria! am intrebat la florarie si mi s-a spus sa ii schimb pamantul din ghiveci(asta prim martie)...cel mai bine fa si tu la fel dar intereseaza-te daca il poti schimba in aceasta perioada.