| Ilona_4741 a întrebat:

Am un lamai tinut in casa, l-am reciclat de la o persoana care voia sa scape de el. Nu stiu nimic despre intretinerea lor. De cate ori trebuie udat, ce umiditate trebuie sa aiba pamantul din ghiveci? Mi-a zis ca face si lamai, deci sa ma astept sa aiba si fructe.

1 răspuns:
| ancaval a răspuns:

Nu cred că e musai să știi fiecare detaliu. Până la urmă, dacă e prins, face el și lămâi.
Amu nu o să-l ți lângă sobă, la 40 de grade, dar nici afară în frig. Pune-l în hol, aer curat, călduț, apă... poți să-i dai zilnic, sau o dată la 2 zile, dar câte puțin, depinde și de volumul lui.