| AiEnmaa a întrebat:

Buna! Am o orhidee de vreo 6 luni de zile, iar aseara a cazut de pe masa si i s-a rupt o ramura. Eu am prins-o cu o clamita de par acolo si sta destul de fixa. Are sanse sa se mai "lipeasca" la loc? Sau ce altceva as putea sa fac sa o ajut? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie fixata ruptura si sprijinita cateva luni, pana ce se reface.
Infasoara ruptura cu servetel (fixat doar cu UN PIC de leucoplast, scotch, banda izolatoare sau ata, sa nu se desfaca) si infige o crenguta in pamant, de care sa legi creanga rupta, sa nu se miste (ca la rosii).
Uda planta, dar pune cateva picaturi si pe servetelul strans.
Daca creanga rupta nu se usuca in 3-4 saptamani, atunci inseamna ca a supravietuit si se repara singur ruptura.
Daca se usuca, atunci tai creanga rupta cu o foarfeca, cu cca. 1cm sub ruptura,

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Lasa o asa, se va reface mai greu dar sunt șanse, uda o mereu si sa fie la lumina la soare ca sa se refaca, nu mai umbla la ea si timpul va rezolva problema.