| Emanulusa a întrebat:

Am o problema cu mașina de spălat. Se oprește în timpul programului. Când încă spală. Adică nu is clătite hainele. Cu tot cu apa se oprește și nu mai face nici o mișcare. Mașină e de la ZANUSSI. A mai pățit cineva așa? Se poate repara?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Orice (aparat) se poate repara. Apelează la un electrician în electrocasnice. Nu pare ceva extrem de complicat

| relian a răspuns:

Se poate repara dar te costa mult.Mai mult ca sigur este vorba despre calculatorul masinii,acolo in spatele acelor butoane ce apesi tu pe ele este de fapt o plcuta electronica, aia s-a dus, asta mai mult ca sigur.
Ce poti face? Ai. manualul masinii? Orice masina de spalat are un manual, acolo pe la sf cared ai ceva de genul, problema sau nu stiu exact, depinde de brand.In sf ai acolo informatii cam ce trebuie sa faci ca sa detectezi ce problema are masina.
Vorbesc despre masini de spalat care au display, deci daca msina ta are display atunci poti afla singur ce este de vina, dar ai nevie de manualul masinii.
Cauti si vei gasi, trebuie apaste concomitent, adica deodata 2 butoane, dupa care pe display o sa iti apara un cod.Notezi acel cod, dupa care tot in manu.al te duci la coduri si in dreptul codului gasit de tine scrie ce probleme este.E simplu de aflat, dar scump de raparat.Asa sunt masinile astea cu display, poti butona sa afli exact problema.Acum ca nu o poti tu remedia, asta e alta poveste, dar macar stii despre ce este vorba.

Dupa cum am spus sunt sigur ca calculatorul este de vina, iar ala te costa undeva stiu si eu destul de scum.Nu jumate de masina dar undeva la un sfert din pretul masinii, asta doara piesa.