| BajenaruMircea a întrebat:

Bună! Am probleme cu mucegaiul și igrasia în casa în care tocmai m-am mutat. Balconul e plin de igrasie și în restul casei sunt urme ușoare de mucegai prin colturi, la baie mai ales. Nu prea am timp sa ma ocup singur și e destul de mult de munca potenți a putea sa îndepărtez tot. Știți vreo for a care se ocupa cu asa ceva cu care ați lucrat. Dacă da, care ar fi costurile unor asemenea servicii, aproximativ.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iesiti afara din casa si cereti propietarului sa elimine mucegaiul cat se poate de repede (este obligatia lui sa asigure conditii decente si sanatose in casa pe care o inchiriaza), ca va imbolnaviti de astm si plamani.
Nu, nu glumesc, cand este o asa mare infestare cu mucegai, sansele sa va imbolnaviti grav sunt imense.

| DarknLight a răspuns:

Se găsesc tot felul de firme de curăție pe internet acum, care sunt foarte profi în munca lor, mai ales dacă este în București.

Însă dacă nu aveți încredere ori nu reușiți să găsiți ceea ce căutați, încercați cu clor, în primă fază pentru a curăța pereții, asta evident dacă îi aveți albi, știu că la un moment dat erau pe TEMU niște creioane pentru antimucegai, dar erau mai mult pentru rosturile de la gresie și nu cred că aveți cum da cu un creion din acela pe un perete întreg, dar dacă mai căutați poate găsiți și ceva la sticlă și eventual să aplicați cu un burete ori o pensulă ca cele pentru vopsit.
Din ce mai știam eu, ar fi fost și niște soluții ca cele pentru anticalar ori chiar degresant, la sticlă, soluție lichidă cu care să curățați pereții, erau de la firmele astea cunoscute pe aici pe la noi, dar eu aș recomanda cel mai mult de la ASEVI și cei de la SGRASATORE, deși nu știu sigur dacă și aceștia au antimucegai. Dar și ăla mă gândesc că e de fapt mai mult ca să-l dați să preveniți și în timp să nu mai apară mucegaiul, nu cred că e de fapt pentru îndepărtat mucegaiul, dar să încercați nu strică.
Iar eu una aș încerca și cu lămâie și ceapă, deoarece acestea sunt antibacteriene și ar ajuta măcar cu aerul din cameră, chiar dacă de pe perete nu reușiți să-l scoateți sau nu chiar integral, dar vă va ajuta cu aerul și bacteriile din acea cameră, dacă țineți lămâi ori ceapă în acea cameră, lângă acel perete, dar de preferat în drept cu mucegaiul.

| AnonimSoul a răspuns:

Buna, e casa sau apt? nu aerisiti corespunzator daca a aparut in urma mutarii dmv. in apt. / casa. incercati sa aerisiti de mai multe ori pe zi fiecare incapere in parte nu mai mult de 2 min. daca nu doriti sa va mutati si nu doriti sa asteptati dupa o ivestigatie a proprietarului, in cazul in care stati in chirie, luati un flacon pe baza de clor (pulverizant) sa indepartati mucegaiul. In cateva zile moare. Atentie mucegaiul este o ciuperca, nu va dauneaza, pe termen scurt, doar daca nu sunteti alergic la el.