| Me,myself & I a întrebat:

am si eu o intrebare pentru cunoscatori...am pus rosii, ardei, vinete in gradina si nu stiu cu ce sa le stropesc, se pot stropi toate cu aceeasi solutie? Stie cineva?

Răspuns Câştigător
| 44-mytel a răspuns:

Rosile trebuie stropite contra manei cu unul din produsele: Dithane, Champion, Captadin in doza de 30 grame la 10 litri apa. Acelasi lucru este valabil si pentru vinete, in plus la vinete s-ar putea sa fie atacate de Gindacul din Colorado si atunci se face o stropire cu unul din urmatoarele insecticide: Mospilan, Victenon, Regent, Calipso, Supersect, s.a.Dozarea acestora il gasiti pe ambalajul produsului respeciv. La ardei este frecventa boala: Ofilirea vasculara si trebuie stropiti cu Topsin, Protect (Carbendazim) 10 grame la 10 litri apa. Pentru mai multe detalii, ma puteti contacta in particular.

5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Sant doua moduri, preventiv apoi an functie de situatie stropiti cu anumite produse recomandate de un specialist an domeniu s-au an ultim caz contactati vanzatorii care vand aceste produse explicandu-le ce fenomen se antanpla cu plantele.Acest lucru se antanpla an primii ani apoi prin experienta pe care o acumulati va rezolvati singura problema.

| mioara a răspuns:

Se stropesc la doua saptamani dupa ce le ai plantat cu piatra vanata si var.

| valsulnorilor a răspuns:

Cu piatra vanata se pot stropi toate la inceput dar apoi trebuie stropite cu substanta de contact(captan?)nu ma mai ocup de gradinarit de vreo 8 ani si am uitat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stropeste rasadurile cu zeama bordeleza.100 grame sulfat de cupru (de la magazinele cu produse chimice), var stins (de la magazinele cu materiale de constructii) 200-300 grame si zece litrii de apa.Se amesteca bine pana ce se dizolva substantele, apoi se stropesc plantele dimineata dupa ce se ridica roua, dar nu pe soare puternic(in jur de ora 9-10)

| adistan a răspuns:

Daca nai daunatori nu le stropi cu nimic, dar uda-le seara daca ai instalat irigator cu stropi fini intre orele 21-22.Eu asa fac si merg excelent.