| Alina2017 a întrebat:

Cand se puna rasadurile in gradina? De la ce data este indicat sa pun rasadurile (Rosii, Ardei, Gogosari etc)?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| tehno125482 a răspuns:

Cei care nu au solar si fac rasadurile in casa, asa ca si mine, pot incepe sa semene rasadurile dupa 15 februarie, si pana pe la inceputul lui martie. Puteti incepe cu vinetele, acestea rasar cel mai greu. Apoi ardeii si rosiile. Nu trebuie semanate toate in acelasi timp, daca nu aveti timp sau dispozitie. De asemenea, rosii puteti semana in doua transe, la interval de 2 saptamani, astfel incat toamna cele din urma sa rodeasca pana mai tarziu.
Semintele se vor acoperi apoi cu un strat subtire de pamantRasaduri de 10 zileRasaduri de rosii de 2 saptamaniLe-a crescut si cel de-al doilea rand de frunze

Cam la doua saptamani le vor da al doilea rand de frunze, iar dupa 3-4 saptamani pot fi repicate. Mutate in noile cutii, cu spatiu generos si pamant mult, vor dezvolta radacini puternice. Dupa inca 3-4 saptamani se muta definitiv, afara in gradina.
Rosiile inainte de a fi repicatePlantutele firave in timpul repicarii se manevreaza cu grijaSe vede cat de inghesuite au crescut inainte de a le repicaEu la repicare fac cuiburi de cate doua firePaharele le pregatesc cu o zi inainteAsa arata repicate

Astfel, daca facem un calcul, vom vedea ca daca semanam pe 15 februarie ar trebui sa mutam rasadurile in gradina in jur de 15-20 aprilie. Acum voi stiti cum este vremea la voi in zona.
Eu prefer sa le seman un pic mai tarziu, cam pe 25 februarie, ca sa nu am surprize (in afara de anul asta, cand a intervenit ceva si am fost nevoita sa le seman pe 17).
Cei care au solar insa, pot incepe sa faca rasadurile mai devreme, pentru ca dupa repicare nu mai sunt atat de influentati de vreme. In solar temperatura este mai ridicata si nu bate vantul. Puteti incepe la sfarsitul lui ianuarie sa semanati tot in casa, in conditiile in care solarul nu este incalzit, apoi repicati la 20-25 februarie fie direct in solar fie tot in casa, si mutati rasadurile definitiv in sol pe la 20 martie. In solar, recolta va fi mult mai timpurie. Despre solar nu stiu sa spun din proprie experienta, pentru ca nu am asa ceva. Dar am citit pe la prieteni. Daca stiti voi mai multe, puteti completa informatia – poate este de ajutor cuiva.