| amy3semj1405 a întrebat:

Am un bonsai ( nu stiu specia - seamana cu Ficus retusa sau Sageretia theezans – Chinese bird plum) de 2 ani si jumatate. Pana acum, a mai avut cateva intentii se de a se usca, dar niciodata complet. Pana acum. In 3 zile, de la un pomisor perfect sanatos si verde, a inceput sa se usuce si in 3 zile si-apierdut toate frunzele. Care sa fie cauza? Temperatura prea ridicata, aerul uscat sau insuficient. Mentionez ca nu l-am feritlizat si nici nu i-am mutat locul. E recuperabil?

2 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Posibil sa-si revina, continua sa-l uzi, dar moderat.

| RasadPlant a răspuns:

Da se poate recupera prin pulverizari zilnice cu apa pentru inceput iar la apariti frunzelor se dau cu un tratament foliar.