| SporeBox a întrebat:

Am nevoie repede de un raspuns de la cineva care le are cu gradinaritul. Am un bonsai ficus retusa cred ca sa numeste (pentru cei care nu stiu cum arata e cam asa http://s466.photobucket.com/albums/rr23... =slideshow dati pe la ultimele poze) si ii pica frunzele. Poate fi din cauza ca vine iarna si lor trebuie sa le pice frunzele? Trebuie sa mentionez ca a fost afectat de un paianjen care nu stiu cum ii zice si ii face frunzele ondulate si am insecticidul dar inca nu l-am folosit. Poate fi din cauza asta? Eu il ingrijesc asa: il ud din 3 in 3 zile (de ex daca azi este luni si l-am udat, marti si miercuri nu ii fac nimic si il ud din nou joi) dar nu folosesc metoda de udare cu scufundatul in apa, ii stropesc frunzele cu apa de fiecare data cand il ud, am folosit un ingrasamant pentru bonsai care ii ajuta sa nu creasca in inaltime ai sa aiba frunzele mici dar pana in aprilie nu il mai folosesc (asa scrie pe ambalaj), nu folosesc un ghiveci special pentru ei, folosesc unul pentru flori normale doar ca din lut si sta in el de ceva timp, si il tin in camera mea unde nu prea este lumina, este putina lumina la pervaz unde il tin dar in restul camerei este intuneric dar mai am 2 bonsai pe care ii ingrijesc la fel ( cu aceleasi ghivece si mod de udare etc) si nu au nimic. Este o problema la modul de ingrijire sau e din cauza paianjenului sau din cauza ca se aproprie iarna si lor le pica frunzele? Dau funda si daca nu stiti prea multe despre bonsai macar spuneti ce stiti despre planta in general.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Lasa plantele in pace omule, nu le mai chinuiti.Vai de mama lor, ele nu striga, dar voi asta faceti chinuti cele plante, asa pentru placerile vostre de 2 lei.
Ficusul este o planta tropicala, deci frunzele se schimba pe rand, cu alte cuvinte ar trebuie sa aiba frunze tot timpu.La tine e probleme, stiu si eu ceva carante in elemente minerale, ceva apa prea multa, sau un atac de insecte, dar in oricare caz ar trebuie vazut la fata locului.Insectele unele se pot vedea, altele nu, unele poti fi f usor eliminate, altele f greu.De asemenea carantele care pot duce la caderea frunzelor se iau in considerare dupa ce ai eliminat 100% atacul unor insecte.
Se apropie iarna si ficusul ala trebuie sa stea in casa la caldura, peste 20 de grade. Daca tu il tii stiu si eu acum afara sau la tem scazute, e si normal sai cada toate alea, ba o sa moara de tot. Spui ca nici lumina nu are, deci e clara, tu crezi ca sicusul este ciuperca sa stea la intuneric laughing
Nu afli de pe net ce probleme are planta ta.
Iar ca idee tu stii ce este ala un bonsai? Nu cred ca stii.Bonsailul este o planta,poate fi arbore,arbust etc, infometat, deci tinut atat cat sa nu moara laughing aia faceti voi acestor plante care normal ar fi trebuie sa se dezvolte cat casa laughing, iti imaginezi la ce chinuri supuneti aceste plante? Aia care au kilarit aceste plante, japonezi banui is niste dusi cu pluta, asa cum si astazi inca macelaresc balenele care sunt pe cale de disparitie.Eu is spanzura de o funie si Iasi tine asa deasupra apei sai manince rechii asa putin cate putin.Cand auzi pe unia vai japonezii aia is destepti, aia is f buni.Va zic eu ces aia, is dusi de acasa aia sunt.Asa au procedat si cu plantele astea le-au supus la chinuri mari, plantele neavad gura sa tipe stau asa, oncearca sa supravietuiasca acestor conditii nelumesti, nenaturale.Una este cand o planta se adapteaza ea singura la anumite conditii, alta cand o chinui tu intentionat.Sincer nici nu meriti vreun raspuns, esti un de asta de chinuie plantele, ba unu care nici nu stie sa le chinuie cum trebuie, le omori asa chinuite cum is laughing