| Mariaaaaaaa07 a întrebat:

Bună, am un prieten si i-a fatat vaca. Vitelul nu suge si nici vaca nu da laptele la muls. Oare ce e de facut? O fi vaca bolnavă?

Răspuns Câştigător
| alina2k18 a răspuns:

Cheama veterinarul.
Pentru restabilirea funcțiilor vitale, la circa o oră de la fătare, vacii i se administrează o găleată de apă la temperatura de 36-37°C, în care se adaugă 1 kg de tărâțe de grâu și 50-60 g sare de bucătărie. Trebuie să avem în vedere că după fătare pofta de mâncare este redusă și revine treptat după circa 3 zile. Dacă acest lucru nu se întâmplă, vaca poate fi suspicionată de infecția uterului.

Înainte de primul supt (sau muls) ugerul se spală bine, se șterge cu un prosop curat, iar primele jeturi de colostru nu vor fi supte de vițel, ci se vor mulge separat într-un vas deoarece conțin un număr foarte mare de microbi adunați la intrarea în canalul mameloanelor. Colostrul colectat va fi tratat cu o substanță antiseptică sau va fi ars.

O problemă importantă ce trebuie avută în vedere este urmărirea de către îngrijitor a eliminării placentei, care în mod normal are loc după circa 6 ore de la fătare. Dacă eliminarea acesteia nu se produce după 24 de ore, este necesară intervenţia medicului veterinar. Intervenţia pentru eliminarea manuală a placentei înainte de o zi nu se recomandă deoarece este o manoperă aseptică care de cele mai multe ori produce inflamaţii ce supurează, iar netratarea corespunzătoare duce la sterilitate. Pe timp răcoros remedierea retenţiei placentare poate fi amânată cu o zi, dar o amânare mai lungă nu se recomandă deoarece încep procesele de putrefacţie anaerobă.

Laptele vacilor cu retenţie placentară conţine timp de 2-3 zile toxine ce pot produce gastroenterite viţeilor nou-născuţi.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sa intrebe de la medicul veterinar sau macelarul din sat.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta poate sa-i spuna doar veterinarul, dupa ce vede vaca.

| anonimg a răspuns:

Trebuie chemat veterinarul de urgență.

| Ineys a răspuns:

Asta e o metafora sau?

| Jonathan81 a răspuns:

Dacă te referi la tine atunci da! Cred că vaca este bolnavă. Scuze chiar nu mă puteam abține... laughing laughing laughing