| meseriasul88 a întrebat:

Buna as dori si eu un program cu care sa imi fac un proiect de casa ceva bun daca este dar vreau sa spuneti si de unde sa-l iau ofer funda la primul raspuns corect va multumesc

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Vrei sa iti faci casa si ai nevoie de programe? Man fugi deaci, iti faci singur o schita sau mai multe, ori mai consulti pe cineva asa cam ce idei are si aia e tot.Restul cit fier beton sa pui si chestii de genul asta afli foarte usor.Si aia e tot.Nici nu-ti trebuie proiect de la architect, decit daca stiu si eu vrei neaparat.Nici daca iei autorizatie poti merge cu proiectul tau facut de tine si spui uite eu asa vreau sa imi fac casa.Cei mai multi oameni in Romania fac case singuri, doar cei bogati dau la firme de constructii sa le faca. Daca ai bani asa poti sa faci si tu.Acum tu nu ai fost f clar ce doresti sa stii de fapt. Vrei schite cum sa arate casa sau ce material se pun in ce proportii ertc? Daca construiesti singur eu iti recomand sa folosesti beton cel cumperi dea gata nu sal faxci tu.Nu se compara betonu cumparat cu cel care este pregatit de om acasa.Si cind mergi acolo sa cumperi beton, bine asta dupa ce faci cofragul, pui fierul etc atunci mwergi si cumperi, aia te intreaba la ce folosesti acel betomn si stiu ce sa iti dea.Referitor la fier ala depinde ce casa doresti sa faci, cu etaj sau fara etaj.Si asa stii ce fier se pune in stilpi ce fier trebuie sa pui la fundatie si la placa de sus adica la tavan. Omenii in Romania nu au bani de arhitecti si asa mai departe.Chiar si in strainatatea la fel se face, adica daca vrei tu sa iti faci casa cum doresti poti face singur proiectul.Si poti face si fara program daca ai un model.Adica ma refer ce trebuie sa pui in acel proiect.Cu programe te complici.Parerea mea, acum tu faci cum crezi.Arhitectul ala iti ia bani nu iti face nimeni moca.Ori iti trebuie un model dupa care sa mergi ori gasesti pe net modele.Nu stiu daca sint dar poti cauta.

| meseriasul88 explică (pentru relian):

Buna relian am inteles foarte bine ce ai vrut sa zici dar eu lucrez in domeniul asta si stiu si de care beton sa pun absolut tot felul de material dar eu am cerut un program doar asa ca sa fac eu pe pc modele asa sunt pe internet dar vreau sa fac eu dupa gustul meu

| relian a răspuns (pentru meseriasul88):

Faci schite pe hirtie cu creionul si rigla. Faci cite vrei si dupa alegi ceti place.Eu am vazut foarte multe proiecte facute de arhitecti si nu-i cine stie ce. Daca aia or fi facut cu calculatorul eu zic ca se poate face foarte bine si cu mina.Arhitectii fac pentru cei care vor ceva legal si unde constructorul; nu are linga el arhitectul, ca urmare trebuie sa fie la scara etc.Dar la scara il poti face si tu cu mina si cu rigla.Dar daca vrei programe de genul asta nu stiu, dar am vazut ca multi tiau dat ceva info.Insa cu programele alea trebuie sa stii sa lucrezi si pina sa pricepi sa inveti si sa te joci cu el cum se spune faci deja casa.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Homestyler. Nu trebuie descarcat, e nline. http://www.programepc.ro/homestyler-proiecteaza-ti-casa-ideala/

| prizeFTW a răspuns:

SketchUp 2013 cauta pe youtube tutoriale gasesti super usor pe net programul.

| DanielDanny a răspuns:

Daca vrei îți fac eu! Da tot pe hârtie! Caută pe net simboluri pentru pereți, geamuri etc, și îți faci cate proiecte vrei fara probleme, și când e sa iei autorizație de construcție vorbești cu proiectantul sa vezi daca se poate face din punct de vedere al rezistentei construcție!

| thr93 a răspuns:

Autocad
Era pe file list

| cmbr a răspuns:

Decat sa te lasi pe mana unui program facut in 5 minute de un om ce vroia sa isi omoare timpul liber si sa cada casa pe tine mai bine te duci la un arhitect si ii spui cam cum vrei sa fie casa ta si el iti va sugetii si iti va face planul.

| thr93 a răspuns (pentru cmbr):

Autocad e un program foarte complex, majoritatea arhitectilor il folosesc ala. La facultatile de constructii si arhitectura pe ala inveti sa faci schite.

| Ticala_Carolina_1985 a răspuns:

O rochie scurta, eleganta, discreta si nu in primul rand comoda.