| XZX213 a întrebat:

As dori un sfat de la cineva care se afla in domeniu. Urmeaza sa cumpăr un apartament care nu este încă construit. Mai exact urmeaza sa platesc un avans urmând ca luna viitoare sa se înceapă construcțiile pentru blocul respectiv. Actele par a fi ok totul făcându-se la notar dar totuși am anumite dubii in legătura cu faptul ca poate fi o teapa. Cu cine as putea vorbi pentru a-mi oferi o siguranță? Ma gândeam sa întreb pe la politie(constructorul mi-a spus ca a luat ceva autorizație și de la poliție) dar nu știu dacă e tocmai locul cel mai bun. Orice sfat mi-ar fi de folos. Multumesc!

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca ne-ai da si detalii despre ce oras, constructor, zona discutam, altfel ar sta treaba. O garantie esentiala ar fi sa iei de la cineva care deja a construit si vindut cateva zeci de apartamente macar, sa iti arate cum e acolo, sa discuti cu ceva proprietari, treburi de-astea.

| Syrten a răspuns:

Au mai fost cazuri cu blocuri de apartamente pentru care s-au luat bani urmand sa fie comstruite. si nici in ziua de azi nu au fost, banii nefiind restituiti. Trebuie sa te interesezi din mai multe parti ca sa nu ajungi sa ramai cu ochii in soare si cu banii luati

| XZX213 explică (pentru GabiDumitrescu):

Este in Timisoara, constructorul spunea ca acum intra pe piata de aceea le da la un preț relativ mai mic decât sunt in general. Doar ca pentru a evita anumite țepe as vrea sa ma informez inainte doar ca nu știu unde

| Liviu a răspuns:

Prietene,ce e in mana nu e minciuna.Tu ai vazut la tv ce se arata de astia care iau bani si fac blocuri? e la ghici, de unde stii ca nu te baga in o camera fara curent, cum aratau la tv, uitete si tu la inspectoru PRO, uitete pe ProTv si ai sa vezi de ce spun asta, multa lume se fereste sa cumpere.Toata lumea doreste sa cumpere cat mai repede.Acu ce faci? dai bani si te muti peste 2 3 ani? sau ncii atunci? tu stii ca e birocratie mare in Romania, semnezi la acte si la adeverinte cand faci un lucru marunt, de te apuca boala. Sfatu meu? imprumutate in banca, si ia un apartament oriunde ar fi el si gata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Constructorul mi-a spus ca a luat ceva autorizație și de la poliție.
Deja e țeapă. Poliția nu dă autorizație pentru așa ceva.
Un apartament gata, care are CF, nu e țeapă. Altfel nu ai nici o garanție, dar nici una.
Eu am lucrat pentru un asemenea patron fraudulos. Pentru că un asemenea contract se înregistrează la notar, dar nu există o evidență națională, patronul poate vinde apartamentul care nu este gata construit și de 3 ori, ca să facă rost de bani la divverse persoane, ca să facă rost de bani. Apoi poate te despăgubește prin proces, poate nu. Recomandarea mea. E gata apartamentul, are CF, cumperi, altfel riști exact suma care ai dat-o ca avans.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce garantie ai ca materialele din viitorul apartament, dupa ce l-ai platit vor fi de calitate?
exemplu : iti spune ca iti pune fir de 2.5 la prize si 1.5 la bec si diferential pe siguranta principala in aval, tu ii dai bani ca iti suna bine si dupa ce primeste iti pune peste tot fir de 1? ca iese mai ieftin.

un exemplu putin fortat dar acest lucru se poate intampla cu toate materialele, dupa ce e construit nu mai poti verifica unele aspecte.

stai departe de chestia asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru XZX213):

Pai sa te uiti si la proiect. Sau in contract sa fie specificat exact ce izolatii/materiale/pereti altele se folosesc.

| Silazion a răspuns:

Cel mai bine ii sa fie finalizat apartamentul. In contract sa fie trecut tot, adica retea de la strada, canalizare de unde, apa de unde, cine plateste bransamentele, finisaje, materiale, termene... Nici saca il cumperi la rosu nu ai garantia ca o sa fie bine. Sfatul meu: strange bani si cuperi cand e gata. Eventual cu rezervare 500-1000 euro, cu contract

regis
| regis a răspuns:

Siguranta nu exista, de aceea si pretul e mai mic. Firma poate avea toate autorizatiile, daca intra in faliment ramai cu banul dat.
In plus, un apartament existent poate aduce un venit in cei 2-3 ani cat dureaza construirea. E firesc ca un apartament neconstruit sa fie cu cateva mii de euro mai ieftin, pentru ca in tot timpul asta ai putea incasa o chirie de cateva sute de euro lunar.

| Mogiojojo a răspuns (pentru regis):

Ce tot spui acolo?

regis
| regis a răspuns (pentru Mogiojojo):

Ce parte nu ai înțeles?

| Mogiojojo a răspuns (pentru regis):

"un apartament existent poate aduce un venit in cei 2-3 ani cat dureaza construirea" cum in capul tau ala sec sa aduca venit daca nu s-a construit? Si daca e deja construit oamenii se muta in el imediat, nu sta nimeni sa bage chiriasi.

regis
| regis a răspuns (pentru Mogiojojo):

Un apartament EXISTENT e unul gata construit. Si nu toată lumea cumpara apartamente pentru a locui in ele, unii își investesc banii in imobiliare.