| anonim_4396 a întrebat:

Conteaza anul in care s-a construit blocul atunci cand iti cumperi un apartament?
De ce ar conta?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conteaza.
tot ce a fost facut in perioada dinainte de 77 are probleme mari cu rezistenta la cutremure, comunistii aveau standarde joase de siguranta

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Conteaza, este adevarat, dar nu neaparat pentru cutremur ci ca vechime, ca daca blocu are 60-70 ani, mai e putin si iese din garantia de 100 ani si trebuie demolat.
Iar daca ai 30 ani nu ai chef sa..cumperi alta casa mai in colo.

Al meu a fost dat in folosinta in feb 77 si a prins cutremurul din martie si a fost okey, deci nu-s facute cu probleme mari cum zici tu.
In zona mea sunt multe blocuri facute in 65, unul n-a cazut.

E corect ca alea de dupa 77 au norme mai bune de rezistenta, asta da.
De ex al meu cica rezista la 7, 5 grade, al lui unchi-miu la 8, 2, ca a fost dat in folosinta in sept 79, deci e mai smecher.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ți-e totuna să iei unul făcut in anii 40 și să-ți pice tencuiala in cap sau unul făcut după 2000 cu toate instalațiile noi?

așadar contează?

| Mosotti a răspuns:

Conteaza.
Ca daca sa zicem ca blocu are 50 ani si tu ai 25 ani, nu iti convine ca dupa cateva zeci de ani sa fie demolat ca expira garantia de 100 ani si nu mai e sigur.

Plus ca mai conteaza si clasa de rezistenta la cutremur, dar culmea, la alea ceausiste, nu la astea noi, ca in astea nu am deloc incredere.
De ex blocurile din 1975 au o normal de rezistenta putin mai slaba ca alea de dupa 77. Desi toate blocurile de dinainte de 77 ceausiste nu au cazut la cutremurul mare din 77.
A cazut doar unul dar si ala a cazut ca sparsese tampitii nu stiu ce zic de rezistenta de la parter.