| MazaluAlinaNicoleta98 a întrebat:

Buna. Cine sa poate ajuta si pe mine, va rog? Am pulverizat pe partile laterale ale aragazului unde-i partea de inox cu solutie triumf si mi s-a innegrit. Ce pot sa-i mai fac? Am curatag si cu bicarbonat si cu solutie de la sano si nu se mai curata

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Esti sigur ca e inox? In general, "inoxul", adica otelul inoxidabil, e un metal rezistent la factorii de mediu, de aceea ii zice inoxidabil, se oxideaza mult mai greu decat un otel obisnuit, si la tine asta s-a intimplat, acea negreala e produsul oxidarii metalului. Un inox bun rezista chiar si la unii acizi. Dar, depinde si de aliaj. Insa la solutiile ce le gasesti in orice casa ar trebui sa faca fata cu succes, deci nu trebuia sa ajungi in postura asta.
Ce poti face? Daca esti sigur ca e inox, poti da cu vopsea metalizata ca sa acoperi negreala. Ai primit deja doua linkuri in acest sens. Asta ar fi varianta cea mai simpla. Dar, pentru ca e metal, si asta inseamna luciu al suprafetei, conteaza cu ce vopsea dai. Practic, dai la nimereala, luciul vopselei putind fi altul decat cel al aragazului, si atunci se va vedea diferenta. La fel e si in cazul nuantei. Aici nu vor fi diferente mari, dar tot pot exista, functie si de aliajul de inox. Singura solutie acceptabila ar fi sa dai pe toata acea parte a aragazului, si atunci diferentele nu ar fi vizibile.
O alta solutie presupune slefuirea cu atentie, cu smirghel de granulatie foarte mica (minim 2000). Va lua ceva timp, dar rezultatele pot fi mai bune. Dar si asa exista riscul sa fie diferente de luciu.
Sau, daca nicicum nu esti multumit, poti apela la un autocolant cu aspect metalizat.

| VoidEternal a răspuns:

E același lucru și în cazul detartrantului. Nu se da pe bateriile de inox. Acidul ataca suprafața oțelului inoxidabil.
Din păcate nu ai ce sa faci, petele alea maronii-negricioase nu se mai duc.

| aditimus a răspuns:

Inseamna ca s-a dus vopseaua nu mai ai ce ii face si doar scrie pe el ca pe anumite suprafete se da...

| 19flo79 a răspuns:

Triumf e pentru aragazele emailate!
Inoxul va ramane patat sad