| NuDauNiciunNume a întrebat:

Buna! Daca un teren intravilan are 14 m latime se poate da aprobare pentru construire casa? El este in schimb foarte lung

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Se poate. Trebuie sa indeplinesti urmatoarele cerinte
– Suprafața minimă a terenului este de 150 m²
– Deschiderea (lățimea) minimă a terenului este de 12 m.

Retragerile față de vecinii din stânga și dreapta și față de limitele de proprietate față-spate trebuie să fie:
– Minim 3 metri pe o parte,
– Conform Codului Civil pe cealaltă parte, adică 2 metri dacă există ferestre sau 60 de cm dacă nu sunt ferestre. În vechiul Cod Civil, cele două distanțe erau de 1, 90, respectiv 90 de cm.
– Față de fundul de lot, minim 5 metri.
– Față de aliniament (linia de demarcație dintre teren și stradă), casa se amplasează fie aliniată cu vecinii aflați stânga-dreapta, fie chiar la limita de proprietate, fie conform unei retrageri anume stabilită prin Regulamentul Local de Urbanism.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se poate.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intrebarea trebuie sa o adresezi primariei localitatii in care se afla terenul, fiecare poate avea reglementari diferite in unele detalii, asa ca numai de acolo vei gasi raspunsul corect.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din ce știu eu, aprobare se dă dacă ai minim 15 m.

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e da.