| saresipiper a întrebat:

Buna, cum se poate trece un teren din extravilan in intravilan?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate trece doar prin hotarare a Consiliului local, doar acesta are dreptul de a stabili intravilanul unitatii teritorial-administrative.
Trebuie sa depui o cerere la Consiliul local, doar ca nu vei avea sansa sa-ti aprobata daca terenul nu este langa limita intravilanului.

6 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Printr-o hotarare a Consiliului local, dupa depunerea unei cereri.

| saresipiper explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Va multumesc frumos pentru răspunsuri!

| mihaela000ela a răspuns:

Doriti sa-l scoateti din circuitul agricol, pentru a construi ulterior? daca da, atunci trebuie sa urmati o procedura prin care un teren poate fi trecut din extravilan în intravilanul localităților prin intermediul unui PUZ. Si aici, lucrurile stau cam asa :obținerea unui PUZ e un proces complex ce poate dura între 6 luni și un an. PUZ-ul, este supus mai multor consultari( si aici multe batai de cap)... Apelati la specialisti, daca destinatia finala este o constructie, pentru ca se face mai intai trecerea terenului din extravilan, in intravilanul agricol si apoi in intravilanul construibil.

| saresipiper explică (pentru mihaela000ela):

Va multumesc frumos pentru raspuns!

| AndrElle a răspuns:

Pentru a-l trece in intravilan, proprietarul trebuie sa obtina mai intai cadastrul si intabularea terenului. Dupa aceea, el va trebui sa faca o cerere la Primarie prin care solicita trecerea respectivului teren extravilan in intravilanul localitatii.