| ღ..*Addelly*ღ.! a întrebat:

Buna dragilor si dragelor am si eu nevoie de un sfat vreau sa imi dau o culoarea la camera dar nu stiu m-am gandit la un rosu, dar in camera mobila si parchetul au o culoare asa un maroniu cam asa ceva m-am mai gandit si la culoarea verde voi ce culoare ati zice va multumesc

18 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Ti-as recomanda ocru pentru camera ta. Nu uita sa o mai inveselesti putin folosind accesorii viu colorate.

| machupicchu a răspuns:

Culoarea peretilor depinde f.mult de nuanta mobilierului, de cat de mult mobilier ai in camera, de culoarea covorului, de culoarea draperilor, tapiteriei mobilei si cel mai important, depinde de preferintele personale, pentru ca in acea camera va trebui sa te simti nu bine, ci f.bine.
Singura precizare ce o pot face :
O culoare vie(rosu, oranj, albastru, verde, chiar si numai pe un singur perete) necesita putin mobilier, pentru ca aceasta participa prin intensitatea ei, la viata activa a camerei.
O camera cu mobilier complet(m.mult, functional local, in sensul ca tot ce-ti apartine este in aceasta) necesita o nuanta f.deschisa, aproape alb(sau alb simplu, pentru culoarea mobilei merge un alb cu o usoara tenta de galben), nuanta care sa se asorteze, sau sa fie complementara cu tot ceea ce exista in camera si care sa aiba rol de fundal, astfel scotand in evidenta mobilierul interior, stilul, caracterul si personalitatea locatarului.
Succes in a alege cat m.bine.

| lia a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa folosesti culori care nu sunt obositoare: crem, verde fistic, albastru deschis.
In combinatie cu mobila ta, cred ca cel mai bine ar merge cremul.

| Abcfunny a răspuns:

Incearca un crem va da bine cu maro ...eu am in camera mobila maro, parchet maro, jaluzele rosu cu maro, si 3 dreptunghiuri ca model pe perete unu maro unu rosu unu maro

sper ca ti-am dat o idee

| AvalohAlyn a răspuns:

Verde.Culoarea mea preferata.laughing

| SweetCandy a răspuns:

Sincer mie mi-ar place sa iti faci peretii alb sau crem...parchet gen "mucegai " (stiu ca suna urat, insa parchetul e ff dragut... e deosebit ) si mobila alb cu negruhappy
succes!

| crisS a răspuns:

Incearca un fistichiu sau un galben pal si purpuriu merge f. bine! Camera mea este vopsita portovaliu ( gen. piersica) dar... parca nu ma mai incanta asa demult ca la inceput...

| Mina a răspuns:

Rosul mi se pare putin obositor.Verde mi se pare ok, e o culoare relaxanta, plina de viata, iar dupa ce am citit povestea ta, cred ca ti se potriveste. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi super daca ai avea o masuta alba, ceva bleu ceva colorat sa mai sparga din culoarea aia rosie de pe pereti, exemplu mobila alba si o masuta roz in mijloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sora-mea are in camere rosu 3 pereti si 1+tavanu' negru iar mobila si parchetul sun wenge ( maroniu de care zici) iar la mine in camere este varuit tot in 2 culori verde crud si gri cu aceeasi numata la mobila si parchet:d
deci ce culori iti plactongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Culoarea alba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosu normal ca da

| SpikE a răspuns:

Merge un albastru deschishappy

| pam_pam a răspuns:

Rosu-foarte putin spre visiniu (adica nu spre oranj) merge perfect cu mobila maro-inchis. Rosu e opus de verde, si daca combini rosu cu verde, iese maro. D-aia se potrivesc. (pe mine asa m-au invatat profii la arte plastice). Merge si verdele, care e renumit pentru efectul calmant asupra ochilor, dar ai grija sa nu fie prea inchis sau prea aprins. Iti mai recomand si un ocru care il obtii de obicei (acum iti explic la tempera, ca sa aplici pe o foaie si o pui putin pe perete, sa vezi daca iti place) folosind doua cantitati de galben si o jumatate de violet sau chiar un sfert. daca e o culoare prea inchisa, mai pune cate un pic galben, pana iese ce-ti place, sau chiar si un oranj, daca il ai direct din tub, sau daca nu, putin de tot rosu. Stiu ca, culorile vii intotdeauna par mult mai potrivite, dar daca gandesti la rece, mai bine e sa ai o culoare gandita, decat una care nu se potriveste cu nimic, doar iti place tie. Si eu in locul tau as apta pentur un rosu_foarte putin spre visiniu, desi pare obositor, dar nu cred ca peste tot. Dar nici 2 pereti albi si 2 rosii. Cred ca as face un perete rosu, restul albi sau toata camera alba si un panou rosu de sus pana jos intr-un spatiu mai liber. (Am vazut de multe ori asta la emisiuni nationale si internationale de decoratiuni interioare).

| pam_pam a răspuns:

Apropo, am uitat sa-ti spun, si eu am mobila maro inchis si am peretii de un verde-ou de rata, dar eram mai mica atunci cand am renovat, ca altfel, nu-i lasam eu pe ai mei cu verdele asta. Trebuia ceva mai puternic. Cand nu te uiti bine, pare chiar alb. Mai demult, avema nevoie de un raft in plus si vroiam rosu, dar nu am mai apucat. Si oricum o sa-mi schimb mobila, pentru ca e din lemn masiv, arata inca bine, dar e prea mare, ocupa toata camera. In fine, multa bafta!

| lili24 a răspuns:

In living eu am culoarea portocalie deschisa pentru 3 pereti. Peretele care este comun cu bucataria este facut un portocaliu mai inchis decit ceilalti 3 pereti. Apoi cu un spaclu am tras putin glet din loc in loc ca niste pete. Le-am lasat sa se uste, apoi le-am zugravit portocaliu si mai inchis. A iesit super, livingul arata nemaipomenit, a fost ideea mea.

| ammodytes a răspuns:

Rosu iti va face camera prea mica, si ai impresia ca peretii vin pe tine, asa ca nu ti-as recomanda rosu, mai ales ca oboseste si agita culoarea asta.Eu as opta pe un galben deschis, crem, verde oliv deschis, in orice caz o culoare deschisa ar merge de minune, mai ales daca mobila e maronie. Oricum cel mai bine poti alege o culoare din paleta de culori care ti-o arata la magazinul de unde cumperi vopselele! Daca tot iti place rosul, ppoti sa-ti pui jaluzelele cu putin rosu, sau accesorii rosii in camera (o vaza, un scaun, covorul), gasesti tu ceva.
Spor la treaba si sa te bucuri de noua camera!winking

| timmy_2055 a răspuns:

Eu in camera am portocaliu deschis... acum nu stiu ce culori iti plac tie