| Irina891 a întrebat:

Buna

Ieri mi-a montat mesterul gresie pe hol, circa 12mp, a folosit distantiere si adeziv de la ceresit cm9. Astazi cand am calcat pe ea mai multe placi au crapat. Cand le-am indepartat adezivul era lipit de podea dar nu si de placa de gresie. Mentionez ca pe jos era ciment ca pe holurile blocurilor. Mai tarziu am constatat un joc la alte 2 placi care s-au dezlipit fara probleme. La fel adezivul a ramas lipit de podea dar nu si de placa,

Are cineva un raspuns?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

Cheama mesterul sa vada,, isprava''
Cu siguranta ca va da vina pe tine pentru nu ai respectiv timpul de uscare!
Ia zi mesterul ala lucreaza la vreo firma? Ca ai putea zice ceva de protectia consumatorului! Dupa ce faci poze.Dar e greu de probat!

Una peste alta poti incerca sa pui chiar tu placile de gresie.Pe net sunt o gramada de tutoriale care iti arata acest lucru.
Tata FARA NICIO CALIFICARE a pus gresie si faianta toata casa mergand doar pe intuitie.Nu s-a crapat nimic si asta de 5-6 ani!

| Irina891 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu lucreaza la nicio firma, a vazut isprava, asteptam sa se usuce complet sa vedem ce se mai intampla

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Irina891):

Ma gandeam ca pe timp rece timpul de uscare e mai mare... Daca zici ca,, meseriasul''' e cont propiu nu prea ai ce face!
Chema-l totusi, dar cred ca trebui sa cumperi placile crapate si un adeziv mai bun.
Incerarca sa le pui tu!

| Irina891 explică (pentru Fatamuntilor):

Da asa se pare ca se usuca mai greu avand in vedere vremea de afara. O sa vina de acum luni sa vedem care mai e treaba. Intre timp se si usuca. Placile crapate le-a inlocuit ca aveam de rezerva. Sper sa fie bine sad

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Vorbeste cu meseriasul care ti-a facut lucrarea si cere-i socoteala.
Doar el te poate lamuri, cheama-l la fata locului, eventual ii zici ca mai ai o lucrare pentru el. poate se sperie daca ii zici din prima si nu mai vine.
O zi bunahappy

| cristimihailov a răspuns:

Da, mesterul tau are raspuns.

| Peridava a răspuns:

Da, mesterul...
Dar, nu ti-a spus ca trebuie sa treaca un anumit timp pina sa calci? Pentru ca se usuca greu.

| Irina891 explică (pentru Peridava):

Mi-a zis ca in 12 ore se poate calca... si am calcat. de acum astept sa se usuce restul

| Irina891 explică (pentru Peridava):

12 ore. mi-a zis

| MeraO a răspuns:

E clar ca mesterul a facut o greseala pentru ca nu e posibil sa se intample asa ceva. Un adeziv foarte bun pentru gresie si faianta este AF-N, eu l-am folosit si nu am avut niciun fel de probleme.