| demifcm77 a întrebat:

In cazul in care am nevoie de un frigider/ceva ce are nevoie de energie electrica pentru a functiona, si nu am o priza pe aproape, se poate sa incarc cu ceva (in afara de generator), si la un pret cat se poate de mic (dar variantele as vrea sa le aud indiferent de pret)? Mutumesc mult!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Orice frigider functioneaza folosind curent electric.Asa fara curent daca ai o masina care are frigider ca sunt si de astea, dar in alea nu incape mai nimic, stiu si eu poate ceva bauturi sa le tina reci laughing
Concluzia este ca ai nevoie de un generator de curent electric, dar de unu care sa scoata cat curent consumi tu la maxim in acel loc.Adica vorbesc de amperi, trebuie sa vezi cati amperi are nevoie fiecare scula, lumina aparat etc ce folosesti si apoi cumperi generator, care trebuie sa fie de o anumita putere.Deabia atunci o sa vezi pretu laughing In afara de generator ce poti face este sa sapi o groapa,un fel de beci sa-i zic asa,sal izolezi daca nu este sau nu faci prea adanc,deci izolat bine,iar iarna sau chiar si acu vara,cumperi blocuri de gheata din alea mari, iarna le poti scoate tu la sf ierni dintr-un lac, sau faci un loc pui apa inghjeata, faci blocuri mari de gheata, cu cat is mai groase cu atat mai bine si le bagi apoi in acel beci izolat, asa vei avea un frigider natural laughing
Asa faceau oamenii frigidere pe vremea cand nu exista curentul electric.Sa nu crezi ca aia nu mancau inghetat, sau nu tineau bauturile la rece sau mancarea ce mai aveau.Bine asta tinea de fiecare om, daca era curios, daca era gospodar, daca nu vara sta pe sant la umbra si aia era bea tuica fiarta laughing asta vara si rece iarna
Cam astea ar fi variantele.Una presupune ceva munca, eventual si ceva bani. Unia ingropau bucati groase de gheata le ingropau le acopereau cu paie cu ce aveau ei atunci ca sa izoleze, iar vara umblau acolo scoteau cate o bucata de gheata si foloseau la ce aveau nevoie.

| Peridava a răspuns:

Nu ai priza pe aproape. Sa inteleg ca stai intr-un sat sau intr-un loc izolat? Un beci (pivnita) ar fi cel mai indicat.

| AlexuTzzuAlex2000 a răspuns:

Http://alternativepureenergy.ro/articole/o-galeata-de-curent-220v/

Sper ca te ajuta :) cauta ceva pentru energie alternativa