| R7R12 a întrebat:

As vrea sa stiu cum as putea face un mic generator (ce da energie electrica) din chestii de prin casa. Eolian sau orice fel. Nu este prea important, doar cum vor fi zile libere de la scoala sa nu ma plictisesc. Astept raspunsuri si cel mai bun raspuns primeste funda happy

Răspuns Câştigător
| Stefan89 a răspuns:

Poti folosi un motoras de la masinute de jucarie. Daca legi un led la ele si invarti cu mana axul, led-ul se aprinde.Numai ca motorul ofera curent continuu, de accea trebuie sa-l invarti in directia corecta si sa legi plusul motorului la plusul led-ului

www.fapt-divers.com