| anonim_4396 a întrebat:

M-ar interesa o sursa de energie Free, panouri solare sau generator de vreun fel sau ceva proiect Tesla N. sau orice forma de a produce energie deigur nu Electrica, care sa produca macar 2Kw, deci nici ceva motoras din agrafe de hartie sau vreun cartof, este cineva pe aici care a incercat ceva proiect si a reusit? am nevoie de un geniu electrician sa ma indrume in tainele energiei alternative happy

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Dar unde vrei sa il folosesti de ai nevoie de 2 kw? Ca sa scoti 2kvh din energie solara spre exemplu, o sa te coste enorm investitia.

| Ionutzu_6007 a răspuns:

Http://www.enational.ro/......24.html/Pe acest site explica destul de bine +ca sunt si videuri

| dillylol a răspuns:

Ca sa nu cheltuiesti bani f multi trebuie sa te axezi pe consumatorii principali din casa: tv, frigider, lumina, computer.O rezolvi cu 1500 de euro daca te axezi pe un system pana in 1000 w. Pretul mai este influentat si de calitatea componentelortongueanouri, baterii (gel), regulator de incarcare, invertor.Eu am la vanzare panouri de 20 w ideale pentru iluminat si consumatori mici :monitor pe led, tv led, pompa apa 12 v, gard electric, etc.