| Rienmedire a întrebat:

Buna! In sura am un ladoi pe care am scule electrice si nu numai, cum ar fi: fierastrau pendular, flex, drujba etc., iarna din cauza frigului sunt afectate oare? Adica ar trebui sa le duc undeva unde nu este asa frig? Dau funda!

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Doar pe cele care au in componenta lor baterii reincarcabile ar trebui sa le tii undeva la temperatura camerei, pentru ca frigul distruge acumulatorii e stiuta asta...in rest nu ar putea sa afecteze cu nimic.

| relian a răspuns:

Chestia este ca vara este cald,iarna frig,ce afecteaza sunt furtune,si plastic,deci alea or sa aiba o viata mai scurta decat daca leai tine mereu la aceiasi temp sau mai ferite.
Cele care au baterie, le poti scoate bateria si o tii in casa, chiar si sculele electrice ca nu miros a nimic.
Cele pe benzina aia e le lasi acolo in magazie, nu patesc nimic, ce am zis eu ca le afecteaza este vorba de durata lunga zeci de ani.Cel mai rau ar fi daca le tii direct in soare, atunci da ar afecta platicele si tot ce e din cauciuc rapid.

| AwGenetix a răspuns:

Daca traiesti in Romania, nu exista temperaturi atat de negative incat sa crape lacul de pe sarma aia. dar daca le lasi in frig, cand vrei sa le folosesti ai grija la cabluri si lasa-le cateva ore (aproximativ 4 ore) in casa pentru acomodare inainte sa le bagi in priza. In rest..praful si soarele fac mai rau decat frigul la asa ceva.

| Willis a răspuns:

Cele fără baterii nu.
Cele cu baterii da.
Cum a spus și colegul

Răspuns utilizator avertizat