| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca Romania va avea mai multe terase decat in trecut datorita legii anti-fumat? Dar cand va fi frig afara, ce o sa faca fumatorii pe terase in frigul acela? Totusi, exista fumatori care nu au posibilitatea sa stea mereu in casa la caldura, ca sa fumeze, unii fumatori au de umblat in lume, si si va trebui sa se sacrifice sa stea afara pe terase in frig cand vor dori sa fumeze o tigara. Fumatorii se vor raci din cauza frigului pe terase.Astfel,riscul de imblonavire pulmonara creste, pentru ca dusmanii fumatorilor vor fi doi, frigul si tigarile.Multi,poate se vor lasa de tigari din cauza frigului, dar multi poate nu se vor lasa, si vor risca sa stea afara pe terase in frig, si le va sufla vantul pe spinare si in alte parti ale corpului, si se vor racii.Ce credeti ca vor face fumatorii iarna, cand vor dori sa stea la o tigara, sau cand vor dori sa mearga la o nunta, sau la un club? Cand va fi frig afara, ce vor face aceia care consuma bauturi alcoolice la chefuri, si le place sa danseze cu tigara aprinsa in mana? Cand va fi frig afara, ce vor face aceia care consuma bauturi alcoolice in club si le place sa fumeze pe langa bauturi alcoolice tigari in mijlocul distractiei?

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Stii vorba aia? "Cainele moare de drum lung si prostul, de grija altuia".
O sa ne descurcam. Norocul meu ca sunt in nord.vestul Germaniei, unde e destul de placut incat sa pot fuma pe terasa.
P.S. Mai gandeste-te, te rog, inainte de a impana toate pluralurile cu "ii", ca nu merge chiar peste tot.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt la Amsterdam, afara sunt doua grade. Aproape orice bar sau restaurant are terase. Unele ofera si pături pentru clienti. Culmea! Nu se plange nimeni.
In alta ordine de idei, ce faceau pana acum nefumatorii care mergeau la o nunta unde fumatorii vroiau sa danseze cu tigara in mana? Rabdau, strangeau din dinti, sufereau si rabdau. Asa vor face si fumatorii de acum inainte: se vor abtine.
Eu cred ca ar fi bine ca la restaurante sa existe niste mici saloane de fumatori (unde doar sa fumeze, nu sa manance sau sa bea, ci sa mearga din timp in timp si sa fumeze, ca sa nu stea afara), dar cu conditia ca in incaperea in care se gaseste macar un nefumator (cum e un club, o nunta, un restaurant), fumatul sa fie complet interzis.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Terase mai mult si mai devreme clar vor aparea... la fel si instalatii de incalzire.

Cei care vor sa fumeze sa stea afara, daca e frig sa il indure asta e... nu ii obliga nimeni sa fumeze.

Celor care le place sa danseze cu tigara si sa fumeze in club se vor abtine. Si mie mi-ar placea sa beau o bere pe banca in parc, dar nu e voie asa ca o beau acasa sau la terasa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da. Astazi nu am gasit loc la o terasa. Era full.

| Ioscaa1 a răspuns:

In alte tari, sunt la FIECARE bar, pub, etc un loc amenajat inconjurat de perete(sticla).nu bate vantul deloc doar ca nu e chiar asa faina vremea acolo.Si asta este de foarte multi ani, culmea, ei sunt chiar multumiti, Asa ca suportati si o sa va obisnuiti.Mie mi se pare o idee buna.

| milkie a răspuns:

Fumatul pasiv este chiar mai periculos decât fumatul activ. Eu nu fumez și chiar nu îmi convine faptul că eu trebuie să ies afară, în frig, doar pentru că i-a venit unuia cheful să aprindă o țigară. Dacă eu am făcut asta ani la rând, neavând nicio vină, de ce să nu facă ei asta acum? (cum a zis și Brigaela)
Sper că legea asta va încuraja oamenii să se lase/să nu se apuce de fumat.