| asd000 a întrebat:

La ce sunt bune semintele de brusture?

5 răspunsuri:
| Ruxy5 a răspuns:

Http://www.saptamanaturistica.ro/......ostru.html Cred ca acest site te poate ajuta.

| ExpertMen a răspuns:

seminte: febra, gripa, raceala, inflamatii, hiperglicemie, hipertensiune, eliminarea toxinelor din organism;

| urascnii88 a răspuns:

"un liceu unde toti elevi sta la cate 6-7 ore pe zi a cate 75 de min ora"

| IoanaGiulia a răspuns:

Brusturele contine glicozide, flavonoide, zahar, tanin, ulei volatil, rasina, mucilagiu, inulina, alcaloizi. Semintele de brustur au in compozitie acizi grasi esentiali, vitamina A si B2. Radacina contine fibre dietetice, calciu, aminoacizi, potasiu si polifenoli. In fitoterapie se utilizeaza frunzele, semintele si radacina. Frunzele brusturelui contin substante antibiotice.

Brusturele este cunoscut pentru calitatile sale astringente si dezinfectate, fiind folosit mai ales in tratarea bolilor de piele. De asemenea este un bun diaforetic si diuretic. Radacinile de brusture sunt utilizate si in gastronomie, fiind aromate.
Uz intern:

- seminte: febra, gripa, raceala, inflamatii, hiperglicemie, hipertensiune, eliminarea toxinelor din organism;
- radacinile: constipatie, boli renale, boli reumatismale, insuficienta respiratorie, epilepsie, stomatite, furunculoza, diabet, dischinezie biliara, tuse, colici abdominale, boli hepatice;
- frunzele: indigestie.

Uz extern:

- radacina - acnee, dermatite, dermita seboreica, matreata, alopecie, furunculoza, ulceratii venoase, eczeme;
- frunzele - piodermite, eczeme, furunculoze, acnee, stomatite, intepaturi de insecte sau paianjeni, ulceratii, herpes.

| IoanaGiulia a răspuns:

Brusturele contine glicozide, flavonoide, zahar, tanin, ulei volatil, rasina, mucilagiu, inulina, alcaloizi. Semintele de brustur au in compozitie acizi grasi esentiali, vitamina A si B2. Radacina contine fibre dietetice, calciu, aminoacizi, potasiu si polifenoli. In fitoterapie se utilizeaza frunzele, semintele si radacina. Frunzele brusturelui contin substante antibiotice.

Brusturele este cunoscut pentru calitatile sale astringente si dezinfectate, fiind folosit mai ales in tratarea bolilor de piele. De asemenea este un bun diaforetic si diuretic. Radacinile de brusture sunt utilizate si in gastronomie, fiind aromate.
Uz intern:

- seminte: febra, gripa, raceala, inflamatii, hiperglicemie, hipertensiune, eliminarea toxinelor din organism;
- radacinile: constipatie, boli renale, boli reumatismale, insuficienta respiratorie, epilepsie, stomatite, furunculoza, diabet, dischinezie biliara, tuse, colici abdominale, boli hepatice;
- frunzele: indigestie.

Uz extern:

- radacina - acnee, dermatite, dermita seboreica, matreata, alopecie, furunculoza, ulceratii venoase, eczeme;
- frunzele - piodermite, eczeme, furunculoze, acnee, stomatite, intepaturi de insecte sau paianjeni, ulceratii, herpes.
sper ca te-am ajutat, Funda?