| Kiiika a întrebat:

Bună, locuiesc intr-un cartier rezidential, blocul construit in urma cu 2 ani deci instalatia este noua
o sa încep prin a spune ca de o perioada (seara in mod special) cand aprind lumina palpaie, oricare bec (leduri) din casa, sau cand aprind un bec palpaie altul din alta camera.  In aceasta seara când am ajuns acasă am vrut sa bag un aparat (mai exact friteoza) în priza, în momentul în care a atins priza s-a stins lumina la bucătărie (singura care era pornita în toată casa) preț de 2 secunde. Am continuat treaba crezând ca este curentul slab ori ceva asemănător.

La jumătate de ora, lumina din bucătărie era în continuare pornita dar și hota. Când am aprins lumina pe hol iarăși s-a stins totul în casa preț de 2-3 secunde

*un lucru important de menționat poate, în urma cu 2 luni un intrerupator a bazait si a inceput sa miroasa a incins (dupa ce am tinut apasat un timp mai lung pe el fara sa mi dau seama cand l-am pornit, astfel cred ca s-au atins fire între ele) am chemat pe cineva care a rezolvat acea problema

Poate fi o problema la nivel de bloc sau ar trebui sa fac ceva în privința asta?

N as vrea sa ma trezesc ca se ard toate electrocasnice sau mai rău.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este o conexie la fire, proasta si risc de foc, odata ce un fir a ars in trecut daca spui ca a mirosit a incins.
Cheama un electrician sa verifice instalatia si sa schimbe firele care s-au scurtcircuitat ca risti sa ti se arda electrocasnicele si chiar sa iei foc.

| relian a răspuns:

Cred ca e instalatia ta facute de "meseriasi" de aia f buni. Eu in locul tau, as schimba toate cablurile, asta daca se poate, daca au bagat cablurile prin furtune si merg trase afara.

Daca tu nu te pricepi, atunci un electrician, o sa iti ia multi bani pentru lucrarea asta, care e de fapt f simpla si usoara.
Dar stii cum is meseriasii astia, se cred nu stiu ce mari profesionisti, iti baga tot felul de basme si povesti, dar ei is cam pe dinafara cu electricitatea laughing

Eu daca era sa fei la mine, faceam totul singur, mai bun si rapid.
De regula cand se fac constructii noi, se baga totul la minim cit spune codurile.
De asemenea, planurile spun ceva, eelctricienii fac altceva.Am vazut asa in Ro la multe constructii, nu sta nimeni cu aia sa vada ce fac, baga faza direct la bec, fac tot felul de minunatii, ca nu mai stii cei acolo.

Asa ca eu in locul tau as lua cabluri cit mai groase pentru prize, maxim cit se poate monta la o priza, nu minim cit ai tu acum si undeva la jumate sau mai sus la becuri.

Pina la urma is citiva zeci de cablu, care nu costa o avere.

Pui sigurantele jos, asta ziua, sa vezi sa ai lumina, desfaci toate prizele, fasungurile, legi cabluri noi de cele din pereti si tragi, ies alea vechi, intra astea noi.
Le conectezi la priza, la tablou, lasi OFF, cidn termini lucrarea le pui ON si stii ca ai facut o treaba f buna.

Alegi tu cablu alb nulu si stiu si eu rosu faza, verde impamintarea, la becuri duci nulu direct, la intrerupator duci faza.
La prize e simplu.

Una e cand stringi tu acolo suruburile la toate prizele la fasunguri, stii ca e totul in regula.

Asa ca idee, un cablu mai gros e mai bun, pentru ca nu ai perderi de energie, nu se vor incalzi mai deloc, comparativ cu cele puse la minim cit spune codurile in vigoare.

| severgrigore a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=GbLpyMEcEpQ ia vezi aici cate reguli se aplica la tine?