| Gruiuu_Gruiu_1970 a întrebat:

Bună lume, la o fundație de 75 de mp partier cu planșeu cam cât beton am nevoie.an pământ 50 cm deasupra 70 cm și 40 lățime, și planșeu de 12 cm.multumesc.

15 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

In pamant adancimea de fundare e 70 cm! la noi in Ro. depinde in ce zona construiesti.

| NLS a răspuns:

(Trebuie sa specifici si lungimea totala de fundatie, nu ajunge cea exterioara.)
Din cei 75mp se deduce un perimetru exterior de : De exemplu... 9m x 8.4m (sau orice combinatie care da 75mp)
Insa tu mai ai probabil multe alte ziduri interioare. Nu poti aproxima cantitatea de fier sau beton pana nu dai si lungimea lor (a tuturor peretilor de interior).

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns (pentru Ara997):

Am lucrat in domeniu, si ai in general dreptate, adancimea fundatiei trebuie sa fie minim 70-80 in pamant, plus soclul de deasupra.
Insa am vazut si zone de teren mai "stancos" unde au reiesit 40cm din calcul, si unde din motive tehnice, in practica se sapa un 50-55cm in pamant.

| Unity02 a răspuns:

Salut. Asta vine, daca am inteles din ce ai scris acolo, 3, 75 metri cubi de ciment. Asta ar veni cam 6000 de kg de ciment. (Balastul cu dimensiunea 0- 31mm).

| relian a răspuns:

Date incomplete, nu-i de mirare ca nu sti cat beton ai nevoie laughing cheama pe cineva care se pricepe, lasa-te de meseria asta, nu-i pentru tine laughingdu-te da cu matura fa ceva la care te pricepi

| Gruiuu_Gruiu_1970 explică (pentru NLS):

Ok msi.

| Gruiuu_Gruiu_1970 explică (pentru NLS):

Ok msi. Exact așa va fi casa 9/8, 4 mp iar an interiorul fundatiei ca un plus (+) și nu știu cam cât beton ar intra.an toată fundația msi

| NLS a răspuns (pentru Gruiuu_Gruiu_1970):

Http://i66.tinypic.com/e7gq4k.jpg

http://i68.tinypic.com/6h5md4.jpg

Fundatie exterioara > ~36m liniari x 0, 71 m2 (aria fundatiei ext**) = 25.6 m3 beton (zid 32.5cm)
Fundatie interioara > ~18m liniari x 0.50 m2 (aria fundatiei int ) = 9.1 m3 beton
Total > 35 m3
+20% = 42 m3 pentru fundatii

Planseu > 79.1 m2 x 0.12 m = 9.5 m3
+20% = 11.4 m3 beton pentru placa

Nu ai specificat daca doresti pardoseala la nivelul terenului de afara, sau mai inalta.
Am ales varianta "mai inalta", vezi linkurile.

| Gruiuu_Gruiu_1970 explică (pentru NLS):

Vă mulțumesc pentru datele date sunteți un exemplu pentru toți.

| NLS a răspuns:

Sper ca ai înțeles ca nu poți face mai ales la fundațiile zidurilor exterioare fundație lata de 40cm cum apărea inițial în întrebare.
Daca nu ma crezi, angajează un inginer constructor și ai sa vezi ca varianta finala tot asemănătoare cu a mea va fi. (puteam sa fac calcule mai exacte, chiar și pentru fierul beton, dacă as cunoaște date despre calitatea/structura terenului).

| cristi202 a răspuns (pentru Unity02):

6000 de kg de ciment?!? happy
Eu stiu ca intra aproximativ 200 de kg de ciment la mc de beton, functie de reteta de beton
A, stai, acum vad ca confunzi lucrurile, spui de 3, 75 mc de "ciment". La tine, betonul e ciment... Betonul e compozitia cu care se lucreaza in constructii, si care contine ciment, balastru si apa atunci cand gata da turnare, iar evaporarea apei duce la propietatile mecanice excelente ale betonul atunci cand e uscat. Deci, cimentul e ciment, betonul e beton.

| NLS a răspuns (pentru cristi202):

Nu are rost sa intri in detalii de acest gen, pentru ca, ridicand o casa, va comanda cel mai probabil betonul la o firma.
Ajunge daca stie ca e recomandat sa foloseasca B150 pentru blocul nearmat din partea de jos, si B200 pentru soclul armat din partea de sus.
Daca ridici casa pentru tine, si iti permiti, poti, pentru linistea ta, sa folosesti B200 pentru toata fundatia, si daca e zona cu temperaturi scazute, sunt necesari si aditivi anti-inghet.

regis
| regis a răspuns:

Undeva la 30 mc, in functie de dispunerea zidurilor interioare si de dimensiunile exacte. De exemplu, banuiesc ca nu o sa faci latimea de 40 si la elevatie (deasupra pamantului), iar inaltimea de 70 cuprinde si grosimea placii. Astea sunt detalii, conteaza si mai mult dispunerea zidurilor, daca e un patrat e una, daca e o forma neregulata cu multe compartimentari interioare, cantitatile se pot chiar dubla.

| Unity02 a răspuns (pentru cristi202):

Nu ma pricep, doar am cautat pe internet densitatea "betonului" si am gasit 1. 650kg/mc.