| Gherghe_Toni_1962 a întrebat:

Buna ziua, stie cineva cat beton intra la o fundatie de 50cm inaltime ori 20 latime ori 3, 50lungime ori3, 50 latime +patru stalpi de 2, 50 inaltime x18 latime?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Da dar intrebarea ar fi acum: de cât ciment e nevoie, corect?

| relian a răspuns:

Omule daca nu ai fost la scoala generala, ai 3 masuratori, asa cum ai dat, inmulte intre ele cele 3 masuratori si ai aflat metri cubi, cei cu voi, atit de incuiat sa fii sa nu poti face o simpla inmultire.

Ai calculator, fa operatia folosind calculatoru. Ce trebuie sa faci, masuratorile sa fie in aceiasi unitate de masura, adica ori metru ori cm.
Banui ca nu stii de exemplu 50 cm citi metri ai, sau la 20 cm citi metri ai laughing cauta cu google, cel putin nu te mai faci de rusine pe aici.

Bagi pe google convert cm in metri, imediat apare, bagi cm si iti afiseaza metri.

Acu fara gluma, vad destui oameni pe aici, care nu stiu sa faca operatii nici cu calculatorul in mina.Deja suna a naspa, poti sa ma injuri dar nu ma putui abtine sa nu zic ceva.

Macar invata ceva, mai degraba ai fi intrebat cum sa calculezi, nu asa sa cauti sa vina careva sa iti faca calcul pentru tine. Asa nu o sa stii niciodata, daca tu nu intelegi si nici nu incerci sa intelegi cum se face.
O alta optiune, daca cumperi betonul de la aia care vin cu betoniera sa iti aduca, atunci or sa te intrebe aia ce ai de facut, iti cere datele alea ce ai dat tu si iti spun aia cit trebuie sa iei, sa platesti.

Dar cel putin nu te mai stie nimeni laughing

| anonim3247 a răspuns:

Deci fundația are lungime de 7 metri
7 x 0.5 x 0.2 = 0.7 MC beton pentru fundație
4 stâlpi de 2.5 metri
4 x 2.5 x 0.18 x 0.2 = 0.36 MC beton
Pentru fundație și pentru stâlpi îți trebuie 1.1 MC beton.