| pantera2011 a întrebat:

Vreau sa construiesc o vila.Am un teren de 270 metrii patrati, mi s-a spus ca in pamant trebuie sa sap 160 cm pentru fundatie si inaltimea fundatiei va fi de 120-130 cm.Parterul am 149 metrii patrati la etaj tot asa 149 metrii patrati. Dar cu locu ce las din spate si de pe partile vecinilor nu imi ramane numai 5 metrii curte din care trebuie sa fac si treptele.Am bagat actele pentru proiect dar inginera nu vrea sa imi spuna deocamdata cat fier beton mi-ar trebui caci doresc sa cumpar de acum toate materialele.Stie cineva sa-mi spuna cum sa calculez cate tone de fier beton imi trebuie la fundatie, planseu? Multumesc.Pt raspunsuri corecte dau fundite

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu te ajuta sa stii cate tone de fier beton iti vor trebui, tu trebuie sa cumperi exact dimensiunile necesare. Mai mult, dupa dimensiunile terenului iti va fi foarte greu sa il depozitezi, deci nu are rost sa il cumperi de pe acum.
@ianacristian - eu am sapat fundatia la 60 de cm, cu pahare de 1m, si chiar daca au trecut doar 3 ani, sunt linistit ca a fost suficient. Mi se pare foarte mult 160 de cm, dar e greu totusi sa te pronunti fara a cunoaste situatia de la fata locului. Pe un teren dur, stancos (la munte) este suficient sa zgarai putin cu tarnacopul, in schimb intr-un pamant de umplutura sau foarte malos, s-ar putea sa nu fie suficienti nici acei 160 de cm.
In general se sapa pana se ajunge la un substrat solid, dur, iar cel care ar trebui sa iti fi spus aceasta adancime este inginerul care a sondat terenul pentru studiul geo, necesar la proiect. In acte el va trece intotdeauna mai mult, insa normal ar trebui sa iti spuna exact cat e necesar, ca doar de asta il platesti.

| User a răspuns:

Pai tu iti faci vila fara proiect?raised eyebrows
Vorbeste cu un proiectant si el iti va spune exact cat material iti trebuie. Nu e scump proiectu', e intre 4 si 10 euro/mp. + ca mi se pare prea mult 1, 60 fundatia. Si eu imi fac casa anul' asta dar fundatia nu are mai mult de 1 metru, bine, nu e vila, e cu mansarda, da' totusi... Dupa mine iti trebuie cam 120-150 metri cubi beton, la fundatie + placa [un metru cub are vreo 2, 5 tone]. Si asta daca faci fundatia cum ai zis tu.

| flower a răspuns:

Cum adica nu vrea sa iti spuna?! pai, tu platesti un proiect pe care nu l-ai vazut? in proiect iti sunt date pe langa toate schitele casei, toate cantitatile necesare constructiei. Nu iti poti calcula singur cantitatea de fier necesara pentru ca aceasta este direct influentata de studiul geo! si apropo... sper ca sti ce inseamna o casa pe o amprenta de 149 mphappy. daca ai atat de putin teren, ai putea sa iti mai restrangi putin peretii casei, nu de alta dar nu ar arata prea frumos sa ai usa chiar langa gardbig grin

| cristianpopa a răspuns:

Sa calculezi cat fier beton iti trebuie pentru fundatie, planseu, trebuie stiut ce incarcare statica, dinamica se aplica. Trebuie stiut ce fel de pamant ai, care este adancimea de inghet, ce fel de fundatie faci, orice sfat ti-am da noi, nu e bun pentru ca nu stim o gramada de variabile. Cel mai sigur, iti iei proiectantul, executantul de manuta si o sa-ti spuna exact, dupa calculele facute de ei. Ei stiu cel mai bine. Succes!

| ianacristian a răspuns:

Deci pentru fundatie iti trebuie in jur de3tone, iar la planseu cam o tona. iar de sapat poti sa sapi si 120cm. e de ajuns

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In certificatul de urbanism scrie daca puteti face " atita " casa pe terenul dvs. Veti afla ce retrageri obligatorii va trebui sa faceti pe toate laturile si care este gradul maxim de ocupare al terenului. Parerea mea este ca nu veti obtine autorizatie pentru casa, la dimensiunile acestea.
Cel ce va face proiectul va va face si necesarul de materiale de la a la z, dar asta costa. Deci daca nu este un proiectant pirlit ce copiaza proiecte si va face el unul nou! pretul pe mp cu toate calculele costa ceva mai muuuuult! Deci acte, proiect, autorizatie si atunci stiti ce va trebuie si in ce cantiate.
La ce adincime de fundare si ce inaltime de fundatie va da inginera sau cine este, seamana a demisol! Asta este?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contacteaza-ma pentru o buna ideeie sa faci o casa pe structura metalica telefon 0740783495

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa un studiu geo si atunci in functie de acesta ing. de rezistenta va sti cit vei funda si cit fier va intra, altfel vei avea prea mult fier sau prea putin, de obicei in functie de studiul geo vei sti daca este rentabil sa faci casa pe acel teren sau nu.

| geohidro a răspuns:

In primul rand ai nevoie de un studiu geotehnic. Din studiul geo inginerul de structura va avea suficiente informatii pentru a estima dezvoltarea structurii, inclusiv fundatia.
Pentru informatii studiu geo:0722 258 042
E-mail: daf.hidroconsult@gmail.com
E-mail: geo_hidro@yahoo.com

| geohidro a răspuns:

In primul rand ai nevoie de un studiu geotehnic. Din studiul geo inginerul de structura va avea suficiente informatii pentru a estima dezvoltarea structurii, inclusiv fundatia.
Pentru studiu geo contacteaza-ne:0740170058, daf.hidroconsult@gmail.com
Pentru informatii studiu geo:0722 258 042
E-mail: daf.hidroconsult@gmail.com
E-mail: geo_hidro@yahoo.com

| nicudaf a răspuns:

Numai dupa un studiu geo poti afla date despre fundatie. Inginera pe rezultatele studiului geo poate estima cantitatea de beton si otel beton necesara pentru fundatie. Pt. studiu geo contactati-ne pe geo_hidro@yahoo.com