| DjSannan a întrebat:

Buna,ma puteti ajuta cu ceva? Am cumparat o orhidee e intr-un ghiveci de plastic,nu asta e problema,nu pot sa imi dau seama ce e in ghiveci ca nu e pamant, zici ca e lemn facut bucatele sau nu stiu ce poate fi dar nu e pamant? Stie cineva ce e? Si daca stie cineva cum se creste orhideea, adica sa imi spune-ti cam tot ce se poate despre cresterea ei.

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
e un amestec anume pentru flori sa reziste in marile magazine.
http://gradina.acasa.ro/......59595.html
O seara buna:)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Citește aici: http://www.eva.ro/......-5691.html
http://www.paradisverde.ro/......la-orhidee
Pa, pa.

| relian a răspuns:

Pamintul este scump si necesita ceva mai multa munca.Ca urmare pun in ghivece turba sau ramuri, copaci etc tocate marunt.Arborii care se curata cei care se taie si asa mai departe se macina marunt cu o masina, poti baga acolo busteanu asa intreg sin citeva secunde til face aschii.Ei astea le folosesc la flori in givece.Pamint e cam greu de adus de unde si cum.Asa ca metoda asta este la indemina.Dar eu cred ca ce ai tu este turba. Turba este un pamint rezultata din descompunerea anaeroba(in absenta oxigenului)a unor arbori cazuti asa unii peste altii in depresiuni.Se gaseste la munte in general in vai adinci unde acum stiu si eu mii, zeci de mii de ani sau poate milioane au cazut arbori si au putrerzit pina s-a facut ce vezi tu acum.Acest pamint este de fapt zero din pct de vedere al fertilitatii, nu are mai nimic de mincare, dar este foarte afinat cei asigura planteti un avantaj fata de pamintul normal.Ca urmare ei folosesc aceasta turba care este libera de hrana dar si de boli sau daunatori pentru ghivece si obtin plante frumoase, dar cu conditia sa le dai apa si mincare.Saptaminal se fac fertilizari sau depinde de plata, lunar etc.In rest ce trebuie sa-i faci la acea orhidee? Mai nimic o lasi asa cum o ai si o tii undeva in casa vara la racoare si iarna la cald.In rest ii dai apa fara ca sa balteasca si o fertilizezi.Cam atit. Poate cind se trece foarea ii tai tija aia.