| Eujenia a întrebat:

In ce tip de sol creste o orhidee? De care sa ii iau? (am primit mai demult o orhidee in ghiveci si acum vreau sa ii schimb pamantul, doar ca nu stiu cu ce sa il inlocuiesc pe ala vechi)

5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Orhideele sunt epifite, crescand pe coaja copacilor, si altele sunt terestre, crescand pe pamant sau pe un covor de frunze. Planta trebuie schimbata prin rasadire la 2 ani, cand se inlatura radacinile deteriorate, cu exceptia celor verzi. Compostul special pentru orhidee este un amestec de coaja de copac, vata minerala sau muschi de turba cu perlit, acesta trebuie sa se gaseasca in florarii, Aveti grija si sa nu puneti planta intr-un ghiveci prea mare ci, acesta trebuie sa fie cu putin mai mare decat cel pe care l-ati avut anterior. Atentie compostul nu trebui batatorit prea tare. Udati usor de sus, ca sa se aseze planta, apoi puneti-o la locul ei. Sa folositi apa calduta pentru ca nu-i place apa rece. Sper ca sfaturile mele sa va ajute sa aveti aceste plante cat mai multi ani, bucurandu-va de florile lor. Succes!

Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba la o florarie mai mare, unde se vinde si pamant pentru flori, de mai multe feluri. Ei sunt cei mai in masura sa te indrume, fiind de specialitate si fiind marfa lor!

| psiholoaga a răspuns:

Gasesti in florarii pamant de orhidee. E foarte dens, pe baza de scoarta de copac, ca sa absoarba umezeala. Gasesti la pungi de 10 ron.

daniela
| daniela a răspuns:

Substrat pe baza de scoarta de copac, comanda on-line http://www.florariagardenia.ro/accesorii/pamant, am incercat pe la florarii dar nu am gasit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este in comert in magazinele de gen romstal bricostor pamant special pentru orhidee