| angela_4910 a întrebat:

Buna!
Nici nu stiu cum sa incep. Am citit tot despre capuse, plosnite si nu mai stiu eu ce. Problema e ca de vreo 2 zile imi apar niste puncte rosii. Si cand spun punct, chiar asta vreau sa spun: nu se inroseste, nu mananca, nu nimic. E ca o intepatura. Nu e de tantar, stiu cum arata acele intepaturi. E ca si cum un vas de sange s-ar sparge doar intr-un punct si atat. Nu stiu ce poate sa fie dar e foarte enervanta situatia. Ceva idei?

9 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

Se poate sa fie cosuri de la caldura.

| sese a răspuns:

Poate sa fie vorba de purici mai ales daca ai animale sau de o reactie alergica la ceva:alimente, praf, miros...

| sese a răspuns:

PS. poate fi si o ciuperca; daca persista du-te la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se rup capilarele, poate fi si daca stai in soare sau nu, mergi la un medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi si scabie! doamne fereste! incearca unguent cu sulf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acarienii!

| elena21 a răspuns:

O fi de la purici. Ai vreun animal prin preajma?

| angela_4910 explică:

Multam fain pentru raspuns. am uitat sa spun ca la purici de obicei se inroseste punctul respectiv(in cazul meu, desigur), am avut pisica. se mai intampla sa intre pe geamul de la baie, de la pasari. nedumerirea mea era daca e vreun alt parazit care poate sa provoace asa ceva. intr-adevar, daca nu se potoleste, voi consulta si un doctor. oricum, multumesc din nou.

| angela_4910 explică:

Dupa primul consult la medic, verdictul este dermatita, probabil alergica. investigatiile continua.