| Mihaelaionita06 a întrebat:

Va rog mult de tot sa ma ajutați. Eu sunt mutată cu chirie... iar de ceva timp ma tot ciupește ceva noaptea când dorm... nu cred ca sunt ploșnițe pentru ca nu am găsit niciuna pe jos. Plus ca sunt măricele din câte am văzut in poze iar pe mine cum ma înțeapă ma și scarpin și nu am prins niciuna. ma înțeapă in mai multe locuri de ma scarpin pana la sânge aproape și când țin lumina aprinsa ma înțeapă ceva dar nu este absolut nimic. chiar nu înțeleg. Și nu îmi apar pete roșii pe corp după înțepătura. Doar simt ceva ca ma înțeapă și ma mananca foarte rău. Pe fața, cap și tot corpul

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Februar30 a răspuns:

Dai cu otrava prin casa. Gasesti la farmaciile veterinare. E ieftina si iese multa, ca se dilueaza cu apa. Lasi inchise geamurile cateva ore si iesi din casa, cand intri aerisesti bine.
Daca nici asa nu scapi, poate ai vreo sensibilitate a pielii.

| Mihaelaionita06 explică (pentru Februar30):

Îți mulțumesc foarte mult.

| Februar30 a răspuns (pentru Mihaelaionita06):

Npc. Eu am avut purici odata, cred ca de la cainii vecinilor. Cu insecticid n-am reusit sa scap si pana la urma am dat cu otrava si am scapat definitiv.
Daca ai animale in casa sau copii mici, ai grija sa nu umble pe jos cateva zile. Poti eventual sa speli pe jos dupa ce scapi de insecte.

| Mihaelaionita06 explică (pentru Februar30):

Nu am copilași. Sunt doar eu cu soțul, purici nu sunt. Nu am găsit urme de nimic

11 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu da cu otrava ca este periculos. Sunt sprayuri anume. Dai pe asternituri, saltea, perna, pe podea, in special pe langa pereti. Inchizi cand mergi la serviciu, iar cand vii acasa aerisesti cateva ore.

| Mihaelaionita06 explică (pentru CodrutElian1990):

Mulțumesc pentru răspuns. Am dat aseară cu un spray care este pentru toate târâtoarele, am folosit foarte mult și am lăsat ușile și geamurile închise și am dormit in alta camera. Acum am deschis sa iasă mirosul. Totuși cred ca mai degrabă este o sensibilitate a pielii... și dacă este așa cum as putea sa scap de ea? Semne pe corp de la înțepături nu am și nici nu găsesc nimic viu sau mort pe jos. Chiar și acum ziua am mancarimi și nu știu de la ce. Am dat mai devreme și lenjeria de pe plapuma ca o spălase recent și am zis sa țin plapuma fără lenjerie ca sa văd dacă este de la ea. nu știu ce sa zic. Dar m-au dat peste cam mâncărimile astea.

| Februar30 a răspuns (pentru Mihaelaionita06):

Se poate sa fie si ceva in saltea, daca e veche si au stat altii acolo. Eu mai puneam o folie de plastic peste saltea si apoi cearsaful cand aveam mancarimi.
Nu stiu daca e bine sa dai pe saltea direct cu insecticid. Eu am dat, ca stiam sigur ca am purici, ii si vedeam. Probleme de piele nu aveam.
Daca nu se rezolva asa, poate te ajuta un dermatolog. In Buc stiu cativa buni. Daca stai aici si ai nevoie, iti pot recomanda.

| Mihaelaionita06 explică (pentru Februar30):

Stau in Bragadiru, sunt aproape de București. Chiar as avea nevoie, poate o fii totuși ceva de la pielea mea. Nu cred ca este de la saltea. Soțul meu nu are mâncărimi și a stat și fratele meu 3 luni la noi in alta camera și la fel. nu a avut nimic. Doar eu. Și ma mananca in orice camera dorm. sad. chiar nu știu ce sa fac. Orice varianta este buna, numai sa scap. deoarece adorm cu greu din cauz mâncărimile. mi-am făcut numai zgârieturi pe corp.

| Februar30 a răspuns (pentru Mihaelaionita06):

Ti-am trimis un mesaj in privat despre cei la care am fost.

| Eireann a răspuns:

Eu zic ca e o reactie alergica daca nu ai urme de intepatura. Ai schimbat detergentul, ai haine noi, lenjerie de pat noua?

| Mihaelaionita06 explică (pentru Eireann):

Nu am schimbat detergentul din păcate. Îl folosesc pe același ca și acum 2 ani. Însă am schimbat așternuturile... sad

| MarianBentu a răspuns:

Eu am scapat cu ajutorul lor, dar tu poti citi pe site-ul lor si aplici recomandarile si sigur scapi de problema. https://euro-prest.ro/dezinsectie-constanta/