| Rienmedire a întrebat:

Buna! Radacinile plantelor, arbustilor, arborilor, pomilor fructiferi etc. se dezvolta si in repausul vegetativ?

Răspuns Câştigător
| vmorghulis a răspuns:

Da, radacinile plantelor, arborilor, pomilor fructiferi și a altor plante continuă să se dezvolte și în perioada de repaus vegetativ. Chiar dacă partea de deasupra solului a plantei nu mai crește în această perioadă, rădăcinile continuă să crească și să se dezvolte pentru a absorbi nutrienții și apa necesare plantei.

De fapt, unele plante chiar au o creștere mai rapidă a rădăcinilor în timpul iernii, când temperaturile sunt mai scăzute și plantele nu au nevoie să folosească energie pentru creșterea frunzelor sau a altor părți aeriene. Astfel, perioada de repaus vegetativ poate fi benefică pentru dezvoltarea sistemului radicular al plantelor.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Pe timpul iernii "hiberneaza" deci activitata este f redusa, doar cit sa asigure cele necesare, nu cresc nici partile aeriene nici cele subterane.
Rdacinile cresc mai mult decat partea aeriana, dar pana cand vine inghetu, deci iarna nu mai creste nimic.