| Gabriel2 a întrebat:

Am o mica problema la instalatia de apa. Deci o lom cu inceputul : am incalzirea la apa pe centrala pe lemne si boiler electric. problema este la boiler.Are un vas de expasiune care sa spart.are o gaurica mica si curge. intrebarea mea este: daca pun un vas de expasiune mai mare de cat era ala este vreo problema. vasul era de 12 litri daca pun unul de 24 are ceva? ca la ora asta nu am gasit nicaieri unul mai mic.

Răspuns Câştigător
| kaBooMx a răspuns:

Nu e nici o problema, dar nu trebuia sa se sparga. Inseamna ca e presiunea prea mare. De obicei un vas de expansiune sta mai mult gol decat plin.

| Gabriel2 explică (pentru kaBooMx):

Multumesc de raspuns. M-am interesat si la un instalator si mi-a zis exact ce mi-ai zis si tu.

| kaBooMx a răspuns (pentru Gabriel2):

Pe bune? Raspunsul ala a fost al unui copil de 14 ani laughing

5 răspunsuri:
| AgathaRo a răspuns:

Depinde unde s-a spart, incerca sa folosesti niste poxipol vezi daca tine.

| LIN2010 a răspuns:

Poti monta linistit unul de capacitate mai mare, nu se intampla nimic rau.(probabil vasul respectiv a avut un defect de fabricatie de sa gaurit, eu folosesc aceeasi schema de incalzire si doar boilerul l-am schimbat de 2 ori in 11 ani de folosinta, vasul de expansiune este acelasi si nu are legatura cu boilerul). Respecte

| Gabriel2 explică (pentru LIN2010):

Da multumesc de ras. M-am interesat si la un instalator si mi-a spus ca nu este nicio problema.Iar cu boilerul am 5 ani de cand il folosesc si nu am avut asa mari probleme cu el au fost minore. Prima problema ia sarit termosul si nu mai incalzea apa si a doua sau oxidat firele de la panoul unde il setam cat de calda sa fie apa.