| Coman_Cristian_1966 a întrebat:

Buna seara, cum credeti ca e mai bine:masina de spalat noua la care adaug un butoi sau utilizata cu butoi, pentru utilizare fara apa curenta in mediul urban? Multumesc

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Evident nou e mai bine decat vechi. Dar un prim pas ar fi sa verifici daca si functioneaza, s-ar putea ca unele modele sa aiba nevoie de o presiune mai mare a apei.
Eventual pregatesti butoiul, comanzi masina online ai ai termen 14 zile sa o returnezi in cazul in care nu funcționează.

| mgtow a răspuns:

Butoaiele nau treaba cu masinile de spalat

| darrio2007 a răspuns:

Vrei sa spui ca nu ai apă curentă in casă? Ai o idee cam ciudată.

| Coman_Cristian_1966 explică (pentru darrio2007):

Bro...nu mai poate sa greseasca omul ca gata sariti pe el,.se deduce ca e rural nu?!

| mihai69 a răspuns:

Aia nouă are și garanție; dacă iei Arctic sau Beko - chiar o poți lungi la 5 ani!
Deci, alege una nouă.

| anonimg a răspuns:

Nu știu sigur, dar mașinile de spălat se folosesc de presiunea apei, și ele nu trag singure apă (contactezi producătorul sau furnizorul pentru astfel de detalii tehnice, cât și pentru consumul maxim de apă al mașinii).
Ca o mașină de spălat să funcționeze trebuie obligatoriu să ai curent. Folosești o pompă de apă curată introdusă în butoi pentru ca să ai presiunea necesară. Sau mai bun este un hidrofor.
Trebuie deci să știi și câtă apă consumă masina. Dacă este apă prea puțină, mașina este făcută să se oprească.

| anonimg a răspuns:

Eu aș alege prima variantă: mașină nouă, și nu utilizată.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Dar apa in butoi de unde o pui? Doar cu hidrofor poate sa functioneze o masina de spalat. Pompa nu poate fi folosita, deoarece nu porneste automat cand se deschide valva masinii si nici nu se opreste cand aceasta se inchide.

| zilog a răspuns:

Nu inteleg nimic

| Iote a răspuns:

Mediu urban fara apa curenta?
Si cum vei trage apa? Din cat stiu eu (poate gresesc), apa intra in masina data de presiunea de pe retea. Nu masina trage apa.
Dar ca sa-ti raspund la intrebare, pentru o astfel de experienta ia intai o masina folosita ca sa vezi rezultatele. Ma gandesc si la faptul ca nu vei folosi apa de ploaie ci de undeva din fantana unde are si multe impuritati ce va infunda filtrele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi la masina de spalat in specificati sa traga apa ca de obicei scrie ca vrea presiune la 2-3 bar ca sa se alimenteze nu merge sa traga ea decat poate unele speciale
La pompa de spalat cu presiune au multe posibilitatea sa traga din butoi da masini cu functia aia nu am vazut inca

| Coman_Cristian_1966 explică:

Sorry...rural