| Calinm22 a întrebat:

Buna seara, oare merită să trec de la centrală termică la boiler electric? Eu stau singur și mie cred că mi-ar fi de ajuns, mai vreau să știu care consuma mai mult

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incalzirea electrica al apei costa de cca. 3 ori cat cu gaz. In plus, trebuie sa faci instalatie speciala (cabluri cu sarma groasa de cupru) pentru a asigura curentul si puterea electrica necesara.
Incalzire electrica merita sa-ti montezi doar daca ai consum mic de apa calda, ocazional. Pentru incalzirea unei vane de apa sau pentru dus nu merita.

| darrio2007 a răspuns:

Cu centrala ai si caldura in casa. Cu boilerul ai doar apa calda.
Ce preferi?

| sierra1 a răspuns:

Cât consumă boilerul?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sub nici o forma! Daca ai centrala de-aia old school, ia una in condensatie si termostat de ambient, plus robinete termostatice la calorifere. Eventual baga un ban in izolare suplimentara a apartamentului. Cu boilerul e prea mare bataie de cap si te costa de lesini.

| Calinm22 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai facturile la gaz îmi vin in jur de 50.60 lei. Daca trec pe electric cam cat o sa vina?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Calinm22):

Cum 50-60?