| firu a întrebat:

Centrala termica pe peleți sau pe curent electric?

As dori sa stiu avantaje si dezavantaje / preț/ luna / suprafata incalzita.
Daca are cineva cat consuma in medie. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| gheorghe699 a răspuns:

Ambele au avantaje si dezavantaje, pe curent este mai curat, dar factura este imensa, depinde si de suprafat incalzita, dar te duce pana in 1000 de lei/luna, pe peleti este mai ieftin dar ...trebuie sa alimentezi soba mai mereu, stiu ca nu ai gaze in zona ..ca altfel nu intrebai.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De ce nu pe gaz?

| Bondarel99 a răspuns:

Nici nu vrei sa știi cât curent consuma laughing
O sa îți vina o factura uriașă.
Mai bine pe lemne.

| Vioreldb a răspuns:

Pe lemne e mai ieftin dar gandeste-te ca nu o sa mai fie lemne mult timp si se vor scumpi foarte mult. Unchiul meu a renuntat la centrala pe lemne datorita consumului mare.Un carut de kaufland pe zi...la o casa normala.
Cel mai bine este pe curent dar sa nu bagi calorifere pe hol sau in locuri unde nu se locuieste fiindca singura iti bati joc de bani.
Cineva spunea ca la un apartament normal plateste factura de 600-700 lei pe luna cu tot cu utilitarele si cu o iarna moderata.

Eu optez pe curent cu panouri radiante solare.
Ziua merge pe curent gaproape gratis iar noaptea pe curent de la strada.Atentie trebuie montaj separat de prizele obisnuite.
EU cred ca o centrala cu panouri solare ajutatoare ar avea costuri lunare de 400-500 lei pe luna.
Oricum in viitor asta va fi solutia optima sau gazele.