| adriangabor92 a întrebat:

Buna seara. Se poate monta o priza electrica in garajul auto? Daca da, care sunt pasii de urmat si cat ar costa toata lucrarea? Cu cine trebuie sa iau legatura? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate monta, de catre un electrician autorizat, care raspunde pentru lucrare (fiind mediu cu pericol de incendiu /explozie).
Pretul depinde de locul si starea garajului, respectiv de executant.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cel mai simplu ar fi sa tragi un prelungitor. Adica iti cumperi cablu trifilar de 2.5, care se vinde la metru, un stecher de 16A si o priza. Priza poate fi pe cablu, poate fi o priza cu montaj aparent, mai multe modulare samd, dupa bunul plac.
Pentru a nu atarna pe pereti si pentru a nu il lua in picioare, cablul se poate fixa cu bride sau poate gi tras printr-un pat cablu.
Daca nu ai doua maini stangi, cu aceste materiale simple te poti descurca singur, fara electricieni autorizati si specialisti cu experiență si fara unelte speciale.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, se poate monta.
Apeleaza la un electrician autorizat, sau macar la un electrician calificat, care lucreaza in domeniu de multi ani, si te poate ajuta.

| Simpatic a răspuns:

Nu trage tu singur cum a zis frank, ci apeleaza la un specialist, un electrician, nu poate costa enorm de mult!

| Frank51 a răspuns:

Un electrician, depinde de unde se trage, manopera este diferită la fiecare. Cu ceva cunoștințe fundamentale poți face singur această operațiune.

| mi25 a răspuns:

O conditie pe care trebuie sa-l indepineasca instalatia: sa nu treaca pe sau peste domeniul public. Atentie la acest lucru, deoarece electricianul care vine nu-ti va spune acest lucru, dar primaria poate sa-ti aplice o amenda si sa dispuna desfintarea instalatiei.
In rest, daca nu ai cunostinte despre asa ceva, cheama un specialist.