| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara tuturor! Stie cineva de ce se zice ca bradul nu este bun in curte?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Prin vestul tarii superstitia e ca o casa cu brad in fata va ramane pustie.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

In vest locuiesc si eu si coincidență s-au nu si casa mea este aproape pustie, a vecinului cu 2 brazi in curte a rămas singur multi ani, si mai cateva care au brazi in curte tot asa.

Bula
| Bula a răspuns:

Bradul este un copac care are radacinile spre lateral (nu ca la majoritatea copacilor si inspre jos).
Din acest motiv - si daca creste inalt - se poate rasturna usor de la vant puternic si poate sa cada peste casa, zdrobandu-l.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Sunt regiuni unde se zice ca bradul langa casa aduca moarte(Moldova) i-ar in Muntenia se zice ca bradul langa casa aduce ghinion.Eu am avut 3 brazi, mai am unu si cativa tuia. Coincidență s-au nu in 4 ani mi-au murit 6 membrii din familie.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot tu erai și cu ghicitoarea nu?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Asa si? învață sa pui virgula unde trebuie?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Si la noi, in curte, este un brad "batran".
De cand stam aici, au murit 8 vecini (in peste 20 ani).

Da, oamenii care s-au nascut, dupa un timp mor.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimic nimic.
Interesant cu ce își umplu unui timpul liber, prea mult timp liber.

| relian a răspuns:

Bradul nu-i bun ca nu face frunze sa ai ce matura toamna, de aia nu-i bun laughing alta cauza nu prea este.
Bula bate gardu, sa nu zic bate vintu, laughing daca e cum spune el, am vedea la munte numa brazi rasturnati, dar se pare nu prea vedem, desi la munte is vinturi mai mari decat in alte zone.

Dl Bula expert TPU le scoate numa asa din mineca, se baga la orice, exact ca musca in **** laughing vrea cu orice pret sa ramana expertul in ****, sa nu cumva sai ia altul portia.

Eu nu am auzit nicaeri, nici in popor, nici la batrini, nici in carti, asa din fericire pentru mine, am invatat si ceva la scoala despre arbori, dar nu ni s-a spus nimic despre brad.

Despre nuc circula doar vorbe din popor ca n-ar fi bine, e o alta gogorita, o timpenie a unor oameni ca ai pati nu stiu ce, daca stai la umbra unui nuc.

De brad nimic de rau, ori de alte conifere. Unde pui ca bradul ori coniferele in general, avand frunzele ca acele, o furtuna puternica nul poate dobori, pentru ca vintu trece printre acele lor, deci nu opun cine stie ce rezistenta, asa ca Bula ca de obicei numa rahat spune.
Am fost in Moldova nu am auzit ca bradu ar cauza ceva oamenilor.

De regula arborii, daca vorbim de radacini, arborii aparuti din saminta, adica la locul definitiv, pui o saminta, iese un rabore, ala va avea o radacina pivotanta, adica una verticala care coboara adinc in sol, si alte radacini secundare pornite din ea.

Daca scoti un copac si il muti altundeva, atunci is va face mai multe radacini de astea mai groase, se vor duce si alea in adincime, fctie de specie, dar nu la fel ca la copacu crescut din saminta la locul definitiv.

Depinde si cum este crescut, ce tip de sol este, unde se afla hrana pentru el mai multa, daqca ii dai tu apa cumva si alte conditii pentru care un copac is dezvolta radacinile in adincime sau mai la supragfata.

Cum e la munte, e mai multa roca, normal ca radacinile nu au unde patrunde adinc in roca, eventual se prinde de roci, dar si asa, daca ai fost la munte, acu pe bune citi brazi ai vazut rasturnati de vint?

Dupa spusele lui nea Bula mare expert TPU la munte ar fi trebuie sa fie jale laughing sa nu mai fie brazi deloc.

Asa e cand esti expert, cauti sa te bagi in orice **** indiferent ca te pricepi sau nu.

Nici un copac nu face rau omului si nici altor animale.Nucu ca veni vorba de el, contine in frunzele sale o chimicala care este spalata de ploaie, cade pa pamint si omoara eventuala vegetatie de sub el, care i-ar putea lua din hrana si apa.

Aia e ce face nucul, dar nu omlui, cauta sa ramana singur, sa nu-i ia nimeni mincarea de sub nas, sau apa laughing De aia sub nuc no sa prea vezi nici macar buruieni, el secreta un fel de erbicid cu care is elimina eventuale concurente.

| Xox0 a răspuns:

La propriu, explicatia lui Bula iti spune ce si cum.
Metaforic, se spune ca bradul in curte e semn de singuratate.

| mario29292929 a răspuns:

Pi mori