| nutzic a întrebat:

Buna
stiti cum se scot petele de la uleiul de la motocikleta?) help me please))
mi-am murdarit pantalonii noi! merci***apreciez orsice raspuns!

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Unsorile și uleiurile se pot curăța cu neofalină, și apoi se spală normal obiectul textil respectiv.
Neofalina este un fel de benzină mai subțire și fără impurități!
( neofalină s.f. (chim.) Denumire comercială a benzinei de extracţie, folosită la curăţarea materialelor textile, a parchetului etc. sil. ne-o-. pl. -e.)
Dacă nu este o grăsime polară nu prea te ajută acetona.
Despre veniș nu știu ce să zic, că nu am scos cu el pete de uleiuri de pe haine.
La uzină, dacă îmi pătam hainele, cu unsori, foloseam benzină de extracție și apoi le spălam normal.

| nutzic explică (pentru MMihai):

Multumesc, mi-ai fost de ajutor.dar de unde iau neofalina?)

| MMihai a răspuns (pentru nutzic):

Anterior terbentina și neofalina erau la ăștia care vindeau produse petroliere, tot acolo era și gaz lampant, sau gaz +pertosin! acum nu mai știu unde să te trimit direct. Dacă nu găsești de vânzare neofalină, este buna și benzina mai curată. O poți filtra la nevoie prin vata medicinală.

| alexs99 a răspuns:

Poti sa scoti pata de ulei de pe pantaloni cu acetona.

| nutzic explică (pentru alexs99):

De aia de indepartat oja de unghii?)
mersi mult..am sa incerc, desi nu cam cred sa meargahappy

| Mihaela1964 a răspuns:

Freaca pata cu detergent de vase lichid, lasa putin sa actioneze si spala-i cu apa fierbinte cu vanish.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara venish si pune peste pata.

| nutzic explică (pentru anonim_4396):

Si sigur o sa ma ajute?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Din câte ştiu funcţionează foarte bine cu acetonă.
Încearcă!
Te pup!

| Sadop a răspuns:

Vanish happy.

| diverse a răspuns:

Foloseste aspirina dar tomponeaza nu freca sa fie umezita si las-o putin acolo pe pata sper ca ti-am fost de ajutor