| DjSannan a întrebat:

Buna stiu ca poate multi vor spune ca e usor sa construiesti un pat dar eu doresc mai multe pareri.Construirea unui pat din lemn,stiu ca exista la magazin dar eu vreau sa il fac mai solid,deci dupa cum spuneam din lemn sa fie,acum as avea nevoie de un pic de ajutor, video sau schite in detaliu despre construirea unui pat, nu complex ci normal.Multumesc anticipat, ofer funda celui care ma ajuta sa duc la bun sfarsit aceasta treaba

10 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Patul din lem oricit de solid ar fi tot va scirtii la un moment dat.Eu iti recomand un pat din aluminiu daca e. Teava de aluminiu rectangulara sudata de un meserias, se poate vopsi, se poate acoperi cu folie din aia ce se foloseste pe la masini in intrior sa arate ca si lemnul.Acest pat chiar ca va fi solid si va supravietui sute de ani.Din lemn nu recomand pentru ca nu este bun.Cel putin nu imi place mie.

| DjSannan explică (pentru relian):

Dupa cum am spus eu dorec un pat din lemn,nu aluminiu,fier etc, doar din lemn, nu pal, nu presat etc ci doar din lemn, iar daca va scartai atunci va fi dupa o perioada mai lunga.

| relian a răspuns (pentru DjSannan):

Ok bafta cu patul de lemn.Ca sa faci un pat de lemn asa cum tu doresti iti trebuie scule, pe care tu nu le ai.Dar e alegerea ta, faci ce vrei. Apoi daca tu crezi ca patul conteaza asa de mult o fi.Eu dorm pe saltea, aia e tot ce conteaza, nu doarmi pe pat nu? Cu banii astia pui siti cumpri o saltea mai buna decit intentionezi sa iei cu tot cu patul asta de lemn. Eventual cumpepri baxu ala care se vinde cu saltea daca vrei, il pui direct jos pui salteaua pe bax si ala e patul.Bine acum daca doresti pat sa fie doar pentru frumusete asta e altceva.Deci iti trebuie scule gen freza de lemn cu care sa prelucrezi lemnul la imbinari, clei de lemn etc. Daca cunosti pe careva ce lucreaza la o fabrica de lemn intreaba acolo ce clei folosesc aia.Asa sa folosesti ce se gaseste in comert nu faci mare lucru. Dupa ce imbini lemnele le poti ramforsa cu ceva metal.Sa iti spuna cineva pas cu pas trebuie sa scrie pe aici foarte mult, plus sa iti arate poze.Eu am facut un pat cum spui, dar dupa am ajuns la concluzia ca salteaua conteaza si nu patul. Oamenii dau destui bani pe pat care de fapt ce face? Nimic doar ca arata sa zicem ca mobilier de decor in camera unde nu intra nimeni decit tu noaptea sa dormi. Oricum nu stiu de gasesti pe cineva dispus sa iti faca schite si explicatii.Bafta oricum.

| DjSannan explică (pentru relian):

Imi pare rau ca gandesti in felul acesta, de unde sti tu ca nu am scule? Nu judeca omul inainte, eu cred ca orice familie are un pat normal doarme intr-un pat nu pe saltea.
Nu iti trebuie freza, clei etc se poate face mult mai usor dar trebuie sa iti pui mintea la contributie, eu am cerut un pic de ajutor niste schite sa vad si alte pareri.Probabil tu esti singur in schimb eu am familie e o diferenta si dupa cum am mai spus orice familie doarme in pat nu doarme doar pe o saltea.
Poate o sa se gaseasca cineva care totusi imi va face schite si imi va da si explicatii, nu toti oamenii sunt comozi sau lenesi

| relian a răspuns (pentru DjSannan):

Cred ca intelegi doar ce vrei tu.Nu am spus ca dorm pe jos, sau sa dormi tu pe jos.Am spus ca pe saltea dormi, adica tu pe saltea stai de fapt nu pe pat.Pe pat sta salteaua, deci tu de fapt dormi pe o saltea.Acea rama sa-i zicem rama ca patul este tot ansamblu este doar un suport pe care sta salteaua.Deci salteaua e cea care conteaza cel mai mult.Acea rama am vazut ca multi oameni dau mai multi bani pe ea decit dau pe saltea si aia era chestia, asta voiam sa arat ca nu rama aia conteaza ci salteaua.Ca urmare eu nu dorm pe jos, doar pe o saltea de f buna calitate care sta pe o rama f ieftina.AIa este ideea.Acel BOX cum ii mai zice care vine cu salteaua sau ma rog il iei sau nu este f bun.Sa faci nu stiu ce rame complicate, lemnarie si asa mai departe mi se pare o risipa de bani.S cum am spus faci rama din lemn mare, solida vorba vine doar asa de frumusete.Si daca nu o faci de frumusete ci doar sa ai o rama f solida mai stiu eu din ce motive atunci rama din teava rectangulara de fier sau de aluminiu este ca mai buna. Lemunul e lemn si imbinat, miscat dupa la un moment dat va juca, va scoate zgomote.Am inteles ca asta vrei nu altceva, eu doar am spus o parere referitoare la ramele din lemn.Nu am avut nici o intentie rea sau mai stiu eu ce gindesti tu.Si indiferent de ai familie sau nu tot singur dormi in patul ala.Adica tu si iubita, nevasta, nu cred ca doarme toata familia intr-un singur pat daca e sa ai copii.Dci eu gindesc cit se poate de normal.Si daca nu as fi avut paturi cu rame de toate modelele si formele si materialele spuneam.Am avut rame din lemn cu stilpi asa in sus grosi de 20 cm lateralele si capetele scindura f dura si f groasa si ce l-am aruncat era un tanc intr-o camera care scirtia. Apoi am vazut la cineva rama facuta din teava rectangulara din metal si asa am realizat cum sta situatiunea.Si de imbinat nu imbini tu lemnul asa cu scule de mina asa de bine cum imbina fabrica.Si un lemn care nu este taiat perfect, care nu se imbina f bine tu crezi ca no sa se miste? Nu am spus ca nu ai scule.Scule toati avem o surubelnita, un ferastrau etc. Daca crezi ca poti face o rama cu ce ai dai bataie.Si nu stii tu daca sint lenes sau nu. Daca erai tu al harnic deja aveai pat la ora asta si nu mai stai sa dormi pe jos vorba ta.Ca daca cauti sa fabrici tu o rama inseamna ca nu ai si salteaua sta pe jos. Uite sa vezi cum sint oamenii ce mai de discutii pentru nimic.Ok ai vazut ca eu am spus de rame de metal bla bla trebuie sa nu mai imi raspunzi.dar se pare cauti cearta sau urmaresti sa jignesti pe cei care nu iti scrie ce vrei tu sa auzi sau doar ce vrei tu.Deja mai facut lenes, comod etc.Si pentru ce? Ca nu am venit cu schite de care doresti tu.Ok o lasam asa si nu te mai obosi sa imi scrii chiar de esti asa de harnic.

| DjSannan explică (pentru relian):

Eu nu am spus ca esti lenes, arata-mi unde am scris eu ca esti lenes se pare ca tu cauti cearta, in fine eu am cerut putin ajutor pe mine nu ma intereseaza pe ce dormi tu, am cerut putin ajutor cu niste schite atata tot nnu sa imi spui ca asa e mai bine sau asa, daca esti dispus sa ma ajuti bine daca nu atunci nu te apuca sa imi spui tu ca patul din lemn nu e bun.O zi buna

| DjSannan explică:

Astept si alte schite multumesc

| Alexandr a răspuns:

Patul oricum va scarti, la un moment dat!

| IonutDX a răspuns:

Cauta pe google sau youtube homemade bed, etc. Vei gasi documentatie despre subiect.

Eu am vrut sa fac un pat inalt cu spatiu de depozitare sub saltea dar am renuntat la idee pentru ca nu am avut scule.