| Tudor_2273 a întrebat:

Buna

Sunt pe punctul de a-mi cumpara un apartament cu doua camere. si am doua intrebari: atci bani ar trebui sa ma investesc in el daca il cumpar cu toate finisajele in afaa rde mobilier si a doua intrebera: credeti ca pretul imobiliarelor v-a mai urca in urmatorul an? Multumesc!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai depinde de mobilier. Gasesti de exemplu mobilier din pal pentru living si la 350 de lei, dormitor la 1000, tot pe la 1000 mobilier de bucatarie. Mai adaugi o canapea, o saltea, o masuta de cafea, o masa de bucatarie si 4 scaune, si te incadrezi lejer in 1000 de euro. Mai ai nevoie de un frigider, o masina de spalat, un aragaz, toate vreo 500.
Daca vrei insa mobilier la comanda si electrocasnice de fite, pretul poate fi chiar si de 10 ori mai mare.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Investesti atat cat vrei si cat de mare este bugetul tau.
si nu cred ca va cresti, ori este posibil..nu putem sa stim..la ce saracie este in tara, crezi ca preturile vor exploda la imobiliare?
O zi bunahappy

| AlexandrulS a răspuns:

Cu siguranta preturile vor fi daca nu mult mai mari, cel putin mai mari. Economia incepe sa isi revina incet dar sigur, cea mai buna investitie este terenul, apartamentele si casele. Iar pentru prima intrebare. pei depinde de ce mobilier vrei (Calitativ).La un apartament cu doua camere undeva la 2-4 mi de euro daca cumperi de la Ikea dar repet. astea sunt niste preturi modeste spun eu.

| Tudor_2273 explică (pentru AlexandrulS):

Preturile vor creste dar numai pentru imobile noi. Odata cu demararea proiectului Noua Casa in loc de Prima Casa toti cei cu apartamente de vanzare in blocuri mai vechi de 2000 vor avea de suferit si din ce am inteles va incepe o noua criza imobiliara in 2015. Cea ce ii avantajeaza pe cei cu bani cash.

| AlexandrulS a răspuns (pentru Tudor_2273):

Ooo mare prostie este "Prima Casa„ din cate am inteles ori au inceput ori o sa se demareze o operatiune de bnr sau o banca privata. chiar nu mai stiu numele, in care or sa dea credite mai avantajoase decat "Prima Casa„ deci. degeaba in cateva luni o sa dispara proiescul asta.

| AlexandrulS a răspuns (pentru AlexandrulS):

Scuze de greseliile gramaticale m-am grabit.

| casandra12345 a răspuns:

Da, preturile vor urca; am citit articole pe http://gimo.ro/ despre tema asta: piata incepe sa-si revina; vezi ca gasesti acolo multe oferte de apartamente si articole cu sfaturi, la ce sa fii atent cand cumperi apartamentul, te invata sa negociezi pretul, chestii de genul asta. Si totul este gratuit pentru cumparator.