| xDanyxDany a întrebat:

am inteles ca la o centrala pe combustibil solid, vasul de expansiune trebuie sa aiba numarul de litri cel putin egal cu numarul de Kw al centralei, de exemplu la o centrala de 50Kw vasul trebuie sa aiba minim 50l. Este adevarat? si mai am o nedumerire in legatura cu vasele astea, in partea unde intra apa, cand cumperi vasul, este aer (logic) si ca sa nu intre acel aer in instalatie, sum se scoate acel aer afara? Si daca de exemplu eu am 1, 5 bari in instalatie si in vas am 1bar, pe unde bag restul de 0, 5 bari in el?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vasul de expansiune nu se umple cu apa. El are rolul de a prelua cantitatea de apa in plus care se produce prin incalzirea ei. Oficial capacitatea vasului de expansiune este data de formula asta: Formula de calcul pentru volumul util este urmatoarea: VU = 0, 09x VA.
Adica volumul util al vasului de expansiune= egal cu 0, 09 din cantitatea de apa introdusa in instalatie. Pentru asta se face un calcul elaborat al tuturor conductelor, caloriferelor si a serpentinelor din interiorul centralei. Cel mai simplu ar fi sa faci umplerea centralei cu un contoar pe instalatie si altfel afli ce apa ai bagat. La locul de montare a vasului se pune un manson dupa care cumperi si vasul de expansiune. Cat despre presiunea interioara, nu-ti face probleme. Ea nu trebuie sa fie egala. In Vasul de expansiune trebuie sa fie mai mica pentru a putea prelua presiunea din instalatie. Altfel instalatia plesneste prin locul pe unde este mai slaba.